Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak udokumentować wewnątwspólnotową sprzedaż nawozów?

Jak należy wystawić fakturę VAT dla wewnątwspólnotowej sprzedaży nawozów?

Nawozy sztuczne znajdziemy pod symbolem PKWiU ex 24.13.32 oraz PKWiU ex 24.15.50-30. Fakturę VAT należy wystawić na 0 proc.

Do dnia 30 kwietnia 2008 r. stosowało się stawkę w wysokości 3% w odniesieniu do czynności VAT, których przedmiotem były towary i usługi wymienione w załączniku nr 6 do ustawy (towary w postaci niskoprzetworzonych artykułów żywnościowych, produktów gospodarki rolnej, hodowlanej, ogrodniczej, sadowniczej, leśnej, łąkowej, wodnej i rybnej, nawozy), z wyłączeniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dla której zastosowanie ma 0 % stawka VAT.

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów występuje, jeżeli dokonującym dostawy towarów jest zarejestrowany i czynny podatnik VAT, który zgłosił zamiar dokonywania wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów i został zarejestrowany jako podatnik VAT UE zgodnie z art. 97 ustawy.

W wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów faktura stwierdzająca tę dostawę powinna zawierać wszystkie dane przewidziane dla wystawienia faktur w obrocie krajowym, a ponadto:

  • numer identyfikacji podatkowej poprzedzony kodem PL, pod którym podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów, oraz
  • właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej.

Kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiona w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia. Kwoty podatku zawsze wykazuje się w złotych bez względu na to, w jakiej walucie określona jest kwota należności w fakturze.

Jeżeli na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony. W przypadku nie wystawienia faktury w terminie, w którym podatnik jest obowiązany do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.