Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak ująć różnice kursowe?

Jak należy ująć w CIT-2 roku następnego powstałe różnice kursowe z wyceny bilansowej środków na rachunku bankowym?

Zgodnie z ustawa o rachunkowości różnice kursowe pokazuje się netto – jako koszty lub przychody finansowe. Dla celów CIT-2 różnice kursowe dotyczące przychodów – zmniejszają lub zwiększają przychody; analogicznie koszty. Można zastosować uproszczenie w kolejnym CIT-2 i od należności prawidłowo zaliczyć do przychodów, a od zobowiązań przejść tym sposobem do kosztów.

W rachunku wyników pokazujemy netto. Proszę pamiętać, że CIT-2 to tylko zaliczki. Ważne jest też, aby CIT-8 był dobrze zrobiony. W RZiS wykazuje Pani wszystkie różnice zarówno „+” jak i „-” w jednej pozycji jako przychód bądź koszt w zależności, których jest więcej. Do CIT-2 dodatnie są przychodem a ujemne kosztem czyli wykazujecie osobno „+” a osobno „-„.
W praktyce dość często zdarza się, że różnice dodatnie w związku ze spłatą zobowiązań rachunkowo zostają zaliczone do przychodów finansowych, a podatkowo zmniejszają koszty uzyskania przychodów i na odwrót. Wynikające ze spłaty należności ujemne różnice zwiększają koszty finansowe, a w ujęciu podatkowym zmniejszają przychody do opodatkowania.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 ze zm.)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.