Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak ustrzec się przed podwójnym opodatkowaniem?

Od dwoch lat pracuję na jachcie (z Polski wyjechałam na stałe 6 lat temu), z którym podróżuje po świecie, spędzając kilka miesięcy w rejonie Morza Srodziemnego, czy też w rejonie Oceanu Atlantyckiego i Morza Karaibskiego. Jako że mieszkam na jachcie, moim jedynym miejscem zameldowania jest ciągle mój dom rodzinny. W związku z tym czy istnieje jakiekolwiek „niebezpieczenstwo” obciążenia moich dochodów (a wynoszą około 60 tysięcy euro rocznie) obowiązkiem płacenia podatku dochodowego? Jeżeli tak, to na jakiej podstawie i jak tego uniknąć?

Osoby fizyczne mające stałe miejsce zamieszkania na terytorium Polski (a tym samym podlegające nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu), muszą rozliczyć się z całości swoich dochodów w Polsce, niezależnie od tego, w jakim kraju dochody te uzyskały. W celu uniknięcia płacenia podatku dwa razy od tych samych zarobków (większość osób pracujących za granicą płaci podatki do miejscowego fiskusa), kwotę zapłaconego podatku w innym kraju można odliczyć.

Ponieważ kryterium decydującym o tym, czy rozliczać się należy jest stałe miejsce zamieszkania (nie mylić z zameldowaniem) rozumiane jako położenie ośrodka interesów życiowych, z fiskusem rozliczać się nie będą musiały osoby, które wraz z wyjazdem za granicę przenoszą tam swoje centrum interesów życiowych. W praktyce oznacza to tych, którzy będą mieć ściślejsze powiązania osobiste (rodzina, dzieci) i gospodarcze (praca, mieszkanie, własna firma) z zagranicą niż z krajem.

Nie musi to jednak być równoznaczne z wymeldowaniem się w Polsce, zmianą obywatelstwa czy też sprzedażą samochodu czy domu. To czy urząd skarbowy uzna, że dana osoba przeniosła swoją rezydencję za granicę zależeć będzie od wielu czynników. Generalnie osoby samotne, które nie posiadają w Polsce małżonka, dzieci, nie prowadzą żadnych interesów w kraju oraz nie osiągają dochodów z lokat, akcji, wynajmu nieuchomości itp, nie powinny mieć problemów z przekonaniem fiskusa o tym, że nie podlegają już polskim władzom podatkowym. A to dlatego, że centrum ich interesów życiowych zostało przeniesione za granicę. Należy więc dowieść, że na terenie Rzeczpospolitej Polskiej nie podlega Pani żadnemu obowiązkowi podatkowemu, a dochody uzyskuje Pani za granicą i chce, aby sprawy podatkowe regulowane były tam.

Podstawa prawna: Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.