Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak wyliczyć odprawę dla pracownika, który stracił etat?

Jak należy wyliczyć odprawę dla pracownika, który stracił etat z powodu likwidacji stanowiska? Które wynagrodzenie brać pod uwagę – z trzech ostatnich miesięcy, czy może średnią z całego roku?

Na podstawie art. 8 pkt.3 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników, odprawę pieniężną ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Wysokość odprawy pieniężnej nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy.

Aby poznać kwotę odprawy pieniężnej trzeba najpierw ustalić kwotę ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. W rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. nr 2, poz. 14 ze zm.) czytamy, że ekwiwalent za urlop oblicza się etapami. Pierwszy etap to ustalenie ekwiwalentu za 1 dzień urlopu, który otrzymuje się dzieląc sumę miesięcznych wynagrodzeń przez współczynnik. Współczynnik do obliczania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy na rok 2007 wynosi 21. Etap drugi polega na wyliczeniu ekwiwalentu za 1 godzinę urlopu, który otrzymamy dzieląc ekwiwalent za jeden dzień urlopu przez 8. Ostatnim etapem jest wyliczenie ekwiwalentu za urlop, który otrzymamy mnożąc ekwiwalent za jedną godzinę urlopu przez liczbę godzin niewykorzystanego przez pracownika urlopu wypoczynkowego. Tym sposobem otrzymamy kwotę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop będący podstawą odprawy pieniężnej dla pracownika, który utracił etat z powodu likwidacji stanowiska pracy.

Zgodnie z treścią ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników (Dz.U. 2003 r. nr 90, poz. 844 ze zm.) pracownikowi, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:

  • jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;
  • dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;
  • trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.

Podstawa prawna

: Ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników (Dz.U. 2003 r, nr 90, poz. 844 ze zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.