Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak zaksięgować fakturę kosztową?

Jak powinno wyglądać prawidłowe zaksięgowanie faktury np. kosztowej, z której 60% kosztów dotyczy prowadzonej działalności gospodarczej, a pozostała część faktury jest niezwiązana z prowadzona działalnością?

Z przedstawionego przez Pana opisu nie można w sposób precyzyjny udzielić odpowiedzi a zatem Konto jest podstawowym urządzeniem księgowym, służącym do rejestracji jednorodnych co do rodzaju i treści operacji gospodarczych. W sensie matematycznym – obie strony konta mają odwrotne działanie.

Lewa strona konta jest określana jako Debet (Dt) lub Winien (Wn), a zapis po tej stronie jest nazywany „obciążeniem konta” lub „zapisaniem w ciężar konta”.

Prawa strona konta jest określana jako Credit (Ct) lub Ma (Ma), a zapis jest tu nazywany „uznaniem konta” lub „zapisem na dobro konta”. Pierwszą czynnością, związaną z nowym kontem, jest jego otwarcie, polegające na wpisaniu nazwy konta oraz wartości przedmiotu ewidencji na początek okresu (saldo początkowe – dotyczy kont bilansowych) bądź pierwszej operacji. Z kolei zamknięcie konta oznacza wpisanie salda po odpowiedniej stronie (przeciwstawnej do charakteru salda), co doprowadza do zrównoważenia sum zapisów po obu stronach. Zgodność obu stron oznaczana jest graficznie dwukrotnym podkreśleniem.

Podstawa prawna: Ustawa o rachunkowości (Dz.U. 1994 nr 121 poz. 591 z póź. zm.)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.