Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak zaksięgować koszty uboczne zakupu towarów handlowych?

Czy koszty uboczne zakupu towarów handlowych wpisuje się do kolumny 11 KPiR brutto czy netto ? Czy te koszty wpisać także netto do kolumny 13 i 14 KPIR jako wydatki? Czy w deklaracji VAT-7 te koszty wpisać w pozycję 41 po doliczeniu ich do towarów handlowych ? Czy do „EWIDENCJI ZAKUPÓW VAT” fakturę z kosztami ubocznymi zakupu towarów handlowych rozpisać na 2 pozycje?

Wszystko zależeć będzie od konkretnej sytuacji. Co do zasady podatnicy czynni VAT nie rozliczają w kosztach naliczonego podatku od towarów i usług ujmując je w ewidencji zakupu VAT. W takim wypadku w kol. 11 księgowane są koszty w kwotach netto. W przypadku jednak, gdy podatek VAT nie podlega odliczeniu – księgować należy kwoty w wartościach brutto lub w wartości, która podlega rozliczeniu w kosztach podatkowych (np. podatnicy VAT zwolnieni). Ta sama zasada obowiązuje również kolumny 13 i 14 KPiR. Oczywiście nie należy podwajać zapisów, tzn. jeden koszt należy wpisywać wyłącznie w jednej kolumnie, dodając ewentualnie zapisy w kol. „uwagi”.

Towarami handlowymi, o których mowa są wyroby przeznaczone do sprzeda˝y w stanie nieprzerobionym; towarami handlowymi są również produkty uboczne uzyskiwane przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej.

Może dojść do sytuacji, w której koszty uboczne zakupu zwiększą wartość początkową środka trwałego. Za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

W takim przypadku koszty uboczne zakupu nie wystąpią. Wydatek powiększony o te koszty będą wpływały na wartość początkową środka trwałego (kol. 14 KPiR).

Tak, podstawę opodatkowania i podatek odliczany z tytułu nabycia towarów handlowych wpisać należy w poz. 41 VAT-7 – nabycie towarów i usług pozostałych.

kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka – Wieszczeczyński – Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Podstawa prawna:

Rozporządzenie z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. 2003 nr 152 poz. 1475).

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.