Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jaką formę opodatkowania działalności wybrać?

Chciałabym założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Zajmuję się rękodziełem. Robię ręcznie torebki z zawleczek od puszek (może brzmi to dziwnie, ale torebki są bardzo ładne). Chciałabym sprzedawać je na jednym z portali internetowych np. da wanda. Zapoznałam się z ogólnymi zasadami jak postępować krok po kroku, by założyć działalność. Mam jednak wątpliwości, jakie wybrać opodatkowanie: ryczałt czy kartę w tym przypadku działalności?
Dodatkowo jest to produkt recyclingowy. Czy odnośnie recycling mogę skorzystać z innych przywilejów?
Czy w przypadku tego typu działalności potrzebuję również zakupić kasę fiskalną?

W przypadku wyboru ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zastosowanie znajdzie stawka 5,5% – działalność wytwórcza . Nie ma możliwości, by działalność wytwórcza tego rodzaju podlegała pod opodatkowanie kartą podatkową – tylko bowiem usługi krawieckie, w tym szycie na wymiar, mogłyby pozostawać opodatkowane w tej formie.

Kasa fiskalna będzie niezbędna w przypadku prowadzenia sprzedaży opodatkowanej, w przypadku obrotu na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, który w okresie roku podatkowego przekracza wartość 20.000 zł. W przypadku podatników rozpoczynających po dniu 31 grudnia 2014 r. dostawę towarów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych zwolnienie stosuje się jeżeli przewidywany przez podatnika obrót z tego tytułu nie przekroczy, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w danym roku podatkowym, kwoty 20 000 zł.

Jeżeli sprzedaż odbywać się będzie drogą wysyłkową, to z kasy fiskalnej zwolniona, bez względu na wielkość obrotów pozostaje dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), jeżeli dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres).

kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka – Wieszczeczyński – Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Podstawa prawna:

Poz. 44 załącznika nr 4 do ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144 poz. 930 ze zm.).

Rozporządzenie z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. 2014, poz. 1544).

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.