Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jaką formę opodatkowania wybrać dla produkcji mebli?

Chcę założyć firmę jednoosobową zajmującą się wyrobem szkieletów oraz mebli tapicerowanych. Czy tę działalność należy traktować jako świadczenie usług czy produkcja? Na usłudze jest niższy podatek. Czy lepiej być podatnikiem VAT? A może być na ryczałcie?

Udzielenie odpowiedzi na tak postawione pytania nie jest rzeczą prostą, choć generalnie można powiedzieć, że przy niewielkim obrocie najlepiej byłoby być ryczałcie i jednocześnie podatnikiem VAT. Status podatnika VAT daje możliwość odliczania podatku VAT od zakupionych przez siebie towarów w ramach wykonywanych usług. Przedsiębiorca nie będący podatnikiem VAT nie ma takiego prawa, choć VAT będzie doliczony do ceny zakupu niezbędnych do wykonywania tej działalności materiałów i narzędzi. Z opisu wynika, że przedmiotem działalności będzie wyrób szkieletów oraz mebli tapicerowanych, a zatem ich produkcja celem dalszej sprzedaży innym przedsiębiorcom oraz osobom fizycznych nieprowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.

Ryczałt ewidencjonowany i karta podatkowa to najprostsze formy opodatkowania dla osób fizycznych prowadzących firmę. Czy najkorzystniejsze? To już zależy od przychodów i wydatków. Ryczałt ewidencjonowany jest dla osób, które:

  • uzyskały przychody z działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nie przekraczającej 150 tys. euro;
  • uzyskały przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 150 tys. euro.

Jeśli w 2009 r. przychody podatnika przekroczą 150 tys. euro, to utraci on prawo do rozliczania się ryczałtem, ale dopiero od następnego roku podatkowego. Uproszczona forma opodatkowania ma także swoje wady. Osoby na ryczałcie poza składakami do ubezpieczeń nie mogą wpisywać do kosztów uzyskania przychodu wydatków na paliwo, media, koszty najmu etc.

Podstawa prawna: Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 ze zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.