Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jaki podatek od sprzedaży nieruchomości?

Mój brat jest właścicielem mieszkania, ale nie jest w nim zameldowany. Czy będzie musiał zapłacić podatek przy sprzedaży tej nieruchomości?

Zgodnie z art. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC) obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży przy umowie sprzedaży – na kupującym. Zatem jeżeli właściciel nieruchomości sprzeda mieszkanie nawet wówczas, kiedy nie jest w nim zameldowany, nie będzie musiał uiszczać podatku PCC wynoszącym 2% wartość rynkowej nieruchomości. Co innego tyczy się podatku dochodowego od osób fizycznych. Ten podatek zawsze będzie opłacał zbywający, przy czym należy podkreślić, że jego wielkość będzie zależała od tego, kiedy dana nieruchomość została nabyta. Jeśli miało to miejsce do 31 grudnia 2006 r., zgodnie ówczesnymi przepisami przychód uzyskany tym tytułem będzie obciążony podatkiem wynoszącym 10 proc. Co innego jednak gdy sprzedający nieruchomość stał się jej właścicielem w 2007 lub 2008 r., wówczas to płaci 19-proc. podatek, ale tylko od zysku.

Na podstawie art. 19. 1 ustawy o PIT, przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej. Z kolei wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów. Jeżeli podatnik nie określił wartości przedmiotu czynności cywilnoprawnej lub wartość określona przez niego nie odpowiada, według oceny organu podatkowego, wartości rynkowej, organ ten wezwie podatnika do jej określenia, podwyższenia lub obniżenia, w terminie nie krótszym niż 14 dni od dnia doręczenia wezwania, podając jednocześnie wartość według własnej, wstępnej oceny.

Podstawa prawna:

  • Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2005 r. Nr 41, poz. 299 ze zm.)
  • Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 1991 Nr. 8, poz. 350 t.j).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.