Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jaki zasiłek przy umowie o pracę na czas określony?

Jestem w 7 miesiącu ciąży, pracuję na umowę o pracę na czas określony – do sierpnia 2008 r. Mieszkam i pracuję obecnie we Wrocławiu, ale chciałabym się przeprowadzić do innego miasta. Tam też zamierzam urodzić. Po urlopie macierzyńskim nie chcę wracać do obecnej pracy. Komu mam to zgłosić? Skąd dostanę pieniądze w czasie zwolnienia? I ile ich dostanę, skoro teraz mam 1300 zł?

Zasiłek macierzyński jest świadczeniem również po ustaniu okresu zatrudnienia. W rzeczonej sprawie można zmienić umowę o pracę, wprowadzając do niej aneks, który będzie stanowił, że zatrudnienie ustaje z chwilą urodzenia dziecka.

Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego lub w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko. Zasiłek macierzyński przysługuje także pracownicy zatrudnionej na podstawie umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, z którą umowa o pracę została przedłużona do dnia porodu. Podstawę wymiaru zasiłku przysługującego ubezpieczonemu nie będącemu pracownikiem stanowi przeciętny miesięczny przychód, od którego opłacana jest składka na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 18,71% podstawy wymiaru składek na to ubezpieczenie, z okresu 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie prawa do zasiłku. A zatem pracownica zwalniając się z pracy powinna otrzymać ok. 1050 zł. Przez okres 18 tygodni (126 dni) przy pierwszym porodzie, a jeżeli jest to drugi lub kolejny poród 20 tygodni (140 dni).
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późn. zm.)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.