Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jakich błędów należy unikać, aby otrzymać zwrot VAT za materiały budowlane

Jak prawidłowo wypełnić wniosek o zwrot VAT?

Wypełniając wniosek trzeba, jak zawsze, być uważnym i dokładnie czytać opis do poszczególnych rubryk Wzór wniosku można znaleźć na stronach internetowych Ministerstwa Finansów w dziale informatory http://www.mf.gov.pl/_files_/informatory/zwrot/vzm_1_01 awi_07.pdf.
Podatnik powinien w pierwszej kolejności wpisać numer NIP (swój, gdy składa wniosek indywidualnie, albo dodatkowo NIP małżonka gdy składa wniosek z małżonkiem).
Podatnicy pozostający w związku małżeńskim mają do wyboru dwie możliwości. Mogą złożyć wniosek wspólnie albo każde z nich odrębnie. Jeśli jednak małżonkowie składają odrębne wnioski o zwrot VAT do dwóch różnych urzędów skarbowych, muszą o złożeniu przez siebie wniosku zawiadomić urząd skarbowy właściwy dla małżonka.

Wypełnianie wniosku

Część A. Tu podatnik wpisuje urząd skarbowy, do którego adresowany jest wniosek. Podatnik musi też zaznaczyć właściwy kwadrat informujący o tym, czy wniosek składa osoba fizyczna nie pozostająca w związku małżeńskim, czy też zamężna, czy może jest to wniosek wspólny małżonków. Podatnik informuje też, czy wniosek składa po zakończeniu inwestycji, czy raz w roku (czyli jeszcze przed jej zakończeniem). Następna część wypełniana we wniosku to dane identyfikacyjne i adres. Tu podatnik w zależności od tego, czy wniosek składa sam czy wspólnie z małżonkiem wpisuje swoje dane personalne (albo i swoje, i małżonka). Podaje też dokładny adres. W kolejnej części podawane są informacje o rodzaju inwestycji, na którą poniesione zostały wydatki. Tu podatnik wpisuje rok rozpoczęcia inwestycji odpowiednio w rubryce 42, 43 lub 44 w zależności od tego, czy chodzi o budowę budynku mieszkalnego, nadbudowę lub rozbudowę budynku czy może remont budynku lub lokalu mieszkalnego. Bardzo istotne przy wypełnianiu wniosku jest prawidłowe uzupełnienie rubryk w części D. Tu podatnik oblicza kwotę zwrotu oraz przysługujące limity. Jeśli podatnik przeprowadzał remont, w części E informuje o jego zakresie. Wpisuje, to co zostało zrobione. Potem podatnik zaznacza kwadrat (w części F) informujący o tym, czy zwrot pieniędzy ma odbyć się za pośrednictwem banku, poczty czy może w kasie urzędu skarbowego.

Na koniec wystarczy już tylko wskazać, jakie załączniki dołączamy i złożyć podpis. Do wniosku załącza się kopię:

  • pozwolenia na budowę albo dokumentu potwierdzającego tytuł prawny osoby fizycznej do budynku lub lokalu,
  • faktur dokumentujących poniesione wydatki,
  • pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego lub zawiadomienia o zakończeniu inwestycji,
  • dokumentu określającego stopień zaawansowania inwestycji.

Czy wiesz, że…

Ustawa określa limit zwrotu podatku, który uzależniony jest od ceny metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego ogłaszanej przez GUS za kwartał poprzedzający kwartał, w którym złożono wniosek. Jeśli podatnik wyśle wniosek i nie będzie znał ceny metra powierzchni w poprzednim kwartale, ponieważ GUS jej jeszcze nie opublikuje, nie ma obowiązku obliczania przysługujących mu limitów. Zrobi to za niego urząd skarbowy. Jeżeli okaże się, że kwota, którą inwestor chce odzyskać, przekracza określone w ustawie ograniczenie, urząd w decyzji określi mniejszą sumę do zwrotu. Jeśli jednak w dniu składania wniosku znana jest cena 1 mkw. ogłaszana przez GUS, podatnik powinien podać kwotę zwrotu z uwzględnieniem limitu. Ostatnio podana cena za czwarty kwartał 2005 r. wynosi 2388 zł.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.