Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Kiedy doliczyć VAT do umowy o dzieło?

Kiedy należy doliczać VAT do umowy o dzieło? Czy przepisy opodatkowania umów o dzieło będą obowiązywać już od stycznia 2007 r.?

Jeżeli odpowiedzialność za efekt wykonywania umowy o dzieło leży po stronie zamawiającego, to osoba wykonująca umowę o dzieło nie jest z tego tytułu podatnikiem VAT. W każdym innym przypadku należy doliczać VAT do umowy o dzieło. Oznacza to, że w sytuacji gdy cała odpowiedzialność za działania zleceniobiorcy wobec osób trzecich spoczywa na zleceniodawcy, czynności zleceniobiorcy (jego świadczenie) nie podlegają opodatkowaniu VAT.

Od stycznia 2007 roku ulegnie zmianie art. 15 ustawy o VAT, który niejako uściśla sytuacje w której nie trzeba będzie nadal płacić podatku VAT od umowy o działo. Aby czynności związane z umową o dzieło nie były opodatkowane VAT, konieczne będzie spełnienie trzech warunków łącznie:

  • warunku odpowiedzialności;
  • zleceniobiorca będzie musiał działać pod kierownictwem zlecającego w warunkach i miejscu wskazanym przez kontrahenta;
  • całe ryzyko gospodarcze związane z wykonywaniem zlecenia musi leżeć po stronie zleceniodawcy.

Podstawa prawna

: Ustawa o podatku od towarów i usług (Dz.U z 2004 r. nr 54, poz. 353 z późn. zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.