Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Kiedy odliczenie VAT podlega ograniczeniu

W przypadku nabycia samochodu

Ustawa o VAT z 11 marca 2004 r. nie przewiduje, jak poprzednia, zakazu odliczania podatku naliczonego związanego z nabyciem samochodu uznanego za osobowy. Obecnie podatnicy mają prawo do ograniczonego odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem samochodu osobowego. Klasyfikacji takiego samochodu należy dokonać przez ustalenie jego dopuszczalnej ładowności. Służy temu wzór określony w art. 86 ust. 3 ustawy, zgodnie z którym dopuszczalna ładowność wynosi:

                                               DŁ = 357 kg + n × 68 kg                                         

gdzie przez „n” oznaczono liczbę miejsc, łącznie z miejscem dla kierowcy.

W przypadku samochodu o dopuszczalnej ładowności mniejszej od określonej według tego wzoru podatnik ma prawo odliczyć 50%:

  • kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktury,
  • podatku należnego w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,
  • podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca.
    Kwota tego odliczenia nie może jednak przekroczyć 5000 zł.

Ograniczenie to nie ma zastosowania w przypadku:

  • gdy odsprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie na podstawie umowy leasingu samochodów jest przedmiotem działalności podatnika,
  • pojazdów specjalnych, jeśli wynika to z wyciągu ze świadectwa homologacji lub z odpisu z decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania tego świadectwa,
  • pojazdów samochodowych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, co również powinno wynikać z opisanego wcześniej świadectwa homologacji lub decyzji.
Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.