Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Kiedy odliczenie VAT podlega ograniczeniu

Bez kratki

Podatnik dokonując zakupu samochodu osobowego zyskał prawo do odliczenia podatku naliczonego przy takim zakupie. Zasady kwalifikowania samochodów dla celów odliczenia podatku naliczonego spowodowały, że problem samochodów z kratką przestał istnieć. Określono bowiem jednolity sposób zaliczania samochodów do grupy objętej przewidzianym przepisami ograniczeniem.

Wspomniana wcześniej dopuszczalna ładowność oraz liczba miejsc (siedzeń) powinna wynikać z wyciągu ze świadectwa homologacji lub z odpisu z decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania tego świadectwa.

Pojazdy, które nie mają określonej dopuszczalnej ładowności albo liczby miejsc w wyciągu ze świadectwa homologacji lub decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania tego świadectwa, należy traktować jak samochody osobowe i inne pojazdy samochodowe objęte opisanym wcześniej ograniczeniem.

Na stronach internetowych Ministerstwa Finansów ukazało się wyjaśnienie, iż z przepisów nie wynika, aby sam brak u podatnika odpisu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji skutkował uznaniem jego pojazdu za samochód osobowy. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi, czyli że ładowność tego samochodu jest wyższa niż określona powyższym wzorem.

Należy jednak podkreślić, że nadal ciężar dowodu będzie ciążył na podatniku. Trzeba bowiem zauważyć, że świadectwo homologacji typu wydawane jest dla modelu samochodu, którego wersje mogą się różnić między sobą na przykład ładownością, a zatem podawana jest ona w określonym przedziale. Nadal więc odliczanie podatku naliczonego bez świadectwa homologacji nie jest całkowicie bezpieczne podatkowo.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.