Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Kiedy odliczenie VAT podlega ograniczeniu

A co z homologacją?

Ministerstwo Finansów nie wydało jeszcze opinii na temat prawa do odliczenia podatku naliczonego od samochodów ewidentnie ciężarowych nie posiadających stosownego świadectwa homologacji. Ministerstwo wypowiedziało się, jak na razie, jedynie w sprawie prawa do odliczenia podatku naliczonego od ciągników siodłowych, uznając w tym przypadku prawo podatników do odliczenia.

Jednym z najbardziej powszechnych przypadków ograniczenia prawa do odliczania podatku naliczonego są wydatki dotyczące samochodów osobowych.

W tym przypadku będzie chodziło przede wszystkim o wydatki na paliwa silnikowe, olej napędowy oraz gaz, wykorzystywane do napędu samochodów osobowych. Podatek naliczony przy zakupie tych towarów nie podlega odliczeniu od podatku należnego. Należy przy tym pamiętać, że w odniesieniu do samochodów posiadanych przed 1 maja 2004 r. podatnik powinien porównać dopuszczalną ładowność samochodu wynikającą z posiadanego świadectwa homologacji z ładownością wynikającą z zastosowania określonego wcześniej wzoru. W przypadku gdy dopuszczalna ładowność wynikająca z zastosowania wzoru będzie wyższa od określonej w świadectwie homologacji, samochód taki powinien być potraktowany jako osobowy. Podatek naliczony przy zakupie paliw silnikowych, oleju napędowego czy też gazu do napędu takiego samochodu nie będzie podlegał odliczeniu.

Należy przy tym pamiętać, że w przypadku możliwości dokonania odliczenia podatku naliczonego jego podstawą mogą być tylko faktury zawierające numer rejestracyjny samochodu.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.