Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Kiedy pracodawca może zwolnić dyscyplinarnie pracownika

Procedura zwolnienia dyscyplinarnego

W sytuacji, gdy pracodawca dowie się o wskazanych powyżej okolicznościach, dających mu prawo do zwolnienia dyscyplinarnego pracownika, ma jeden miesiąc na skorzystanie z tego uprawnienia bowiem po upływie wskazanego okresu zwolnienie go w trybie dyscyplinarnym jest niemożliwe. Zwolnienia dokonuje się na piśmie, w którym pracodawca uzasadnia swoją decyzję. W piśmie tym musi również poinstruować pracownika, że przysługuje mu możliwość odwołania się do sądu pracy od takiej formy zwolnienia.

Bardziej złożona procedura obowiązuje, gdy u pracodawcy działają związki zawodowe, a pracownik jest ich członkiem. Pracodawca jest wówczas zobowiązany skonsultować ze związkami okoliczności, w jakich doszło do złamania obowiązujących w firmie zasad. W przypadku, gdy tego nie zrobi, pracownik może wygrać sprawę przed sądem, gdyż pracodawca nie wywiązał się ze wszystkich obowiązków związanych z takim zwolnieniem. Ostatecznie jednak opinia związku zawodowego nie ma charakteru wiążącego. Pracodawca może ją bowiem przyjąć bądź odrzucić. Pamiętać należy, że gdy pracownik odwoła się do sądu, to nie związek zawodowy, a sąd dokonuje oceny, czy wystąpiła przesłanka będąca podstawą prawną do zwolnienia dyscyplinarnego pracownika.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.