Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Komu przekazać zwolnienie po wygaśnięciu stosunku pracy?

Jestem na wypowiedzeniu do końca maja. Jednocześnie przebywam na zwolnieniu lekarskim od kwietnia. Ponieważ mój stan zdrowia nie polepszył się, będę kontynuowała leczenie. Komu mam oddać zwolnienie lekarskie – pracodawcy czy ZUS? Czy po ustaniu stosunku pracy, to ZUS będzie wypłacał mi świadczenie chorobowe?

Zwolnienie lekarskie można oddać zarówno pracodawcy, jak i złożyć je do ZUS. Należy tylko poinformować lekarza, aby zwolnienie za czas choroby wystawił w dwóch egzemplarzach. Na zwolnieniu lekarskim, uprawniającym do zasiłku, pracownik może być jedynie do końca maja. Natomiast zwolnienie lekarskie potwierdzające chorobę należy przedkładać w urzędzie pracy, z uwagi na ubezpieczenie zdrowotne.

Proszę pamiętać, że ubezpieczony obowiązkowo nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, a ubezpieczony dobrowolnie dopiero po upływie 180 dni tego ubezpieczenia. Aby otrzymać zasiłek chorobowy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, trzeba być niezdolnym do pracy z powodu choroby, przy czym ta niezdolność musi trwać bez przerwy co najmniej 30 dni i powstać:

  • nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego,
  • nie później niż w ciągu trzech miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego – w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

Podstawa prawna

: Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 257 ze zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.