Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Konferencja nt. ochrony patentowej produktów leczniczych

Kancelaria prawna TaylorWessing e|n|w|c partnerem merytorycznym konferencji „Patentowanie produktów leczniczych – szansa czy zagrożenie dla innowacyjności?”.

4 października 2012 roku w hotelu Marriott w Warszawie odbędzie się „Patentowanie produktów leczniczych – szansa czy zagrożenie dla innowacyjności?”.

Podczas konferencji Agnieszka Deeg, Przemysław Walasek, Anna Mirek i Rafał Gąsiorowski -międzynarodowi eksperci w dziedzinie patentowania i Life Sciences&Healthare z Kancelarii TaylorWessing przybliżą zasady oraz zalety patentowania leków w Polsce i Europie.

Podczas konferencji przeanalizowane i omówione zostaną następujące kwestie:

  1. Dopuszczalność patentowania substancji będących produktami leczniczymi (Europa i Polska)
  2. System ochrony patentowej w Polsce wynikający z prawa krajowego i konwencji międzynarodowych.
  3. Czy jest nam potrzebny jednolity patent europejski i jeden europejski sąd patentowy?
  4. Metody patentowania produktów leczniczych (Przegląd decyzji EPO; Omówienie polskiej praktyki; Istota nowości w przypadku znanych substancji o nowych zastosowaniach leczniczych.)
  5. Zabezpieczenie tymczasowe w postępowaniu o naruszenie patentu.
  6. Granice wyjątku Rocha-Bolara w polskim prawie.
  7. Unieważnienie patentu na produkt leczniczy (Przesłanki; Przykłady; Metoda torpedy)

Model innowacyjnej gospodarki opartej na wiedzy, obecnie jest uznawany za wzorcowy przez władze Unii Europejskiej i większość rozwiniętych krajów świata. Przy czym, o sukcesie takiej polityki decyduje głównie aktywność i zaangażowanie przedsiębiorców oraz instytucji naukowo-badawczych. W 2010 r. w Polsce dokonano tylko 3430 zgłoszeń wynalazków, przy czym wśród piętnastu podmiotów, które w 2010 r. uzyskały najwięcej patentów pojawiają się jedynie cztery podmioty komercyjne. Dla porównania, do Niemieckiego Urzędu Patentowego (DMPA) w roku 2010 wpłynęło 59245 zgłoszeń patentowych, a w pierwszej piętnastce podmiotów, które zgłosiły najwięcej patentów są prawie sami przedsiębiorcy. Co więcej, liczba wszystkich patentów pozostających w mocy w Polsce na dzień 31 grudnia 2010 r. wynosiła jedynie 18174, z czego aż 12345 stanowiły patenty europejskie. Jakie znaczenia dla branży life sciences ma system ochrony patentowej? Na liście World’s Best-Selling Medicines pojawiają się prawie wyłącznie leki, które są lub były objęte ochroną patentową. Bezsprzecznie, to właśnie monopol na ich wytwarzanie i sprzedaż zadecydował o ich komercyjnym sukcesie.

Świat prawa patentowego, tak jak i rynek leków, podlega ciągłym zmianom. Wbrew obiegowej opinii także produkty generyczne mogą być chronione patentami, jeśli spełnią przesłanki zdolności patentowej, np. ze względu na innowacyjną metodę wytwarzania. Co więcej, jak dowodzi praktyka, nie wszystkie patenty chroniące „innowacyjne” leki na taką ochronę zasługują, a ich unieważnienie otwiera nowe komercyjne możliwości.

W kontekście wyżej przedstawionych informacji, pojawiają się pytania – czy niska ilość zgłoszeń patentowych oznacza, że Polska jest krajem w którym nie warto uzyskać aż 20 letniego monopolu na innowacyjne rozwiązanie? A także czy ostatnie zmiany w praktyce patentowej wpłyną pozytywnie na działalność podmiotów z branży farmaceutycznej?

Informacje na temat rejestracji: MEDIPHARMA INSTITUTE Sp. z o.o., tel.: (+48 22) 887 36 60

/TaylorWessing e|n|w|c

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.