Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Korekta podatku naliczonego od zakupu towarów i usług stanowiących środki trwałe

Nowe zasady odliczania VAT od nabycia środków trwałych

W nowej ustawie o VAT z dnia 11 marca 2004 r. zasady częściowego odliczania podatku naliczonego określono odmiennie. Obowiązuje przy tym kilka reguł.

Podatnik w miesiącu dokonania zakupu dokonuje wstępnego odliczenia podatku naliczonego, przy czym:

  • w stosunku  do  towarów i usług, które  są  wykorzystywane  przez  podatnika
    do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia
    kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie
    przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku
    naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi
    przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
  • oznacza to, że w sytuacji gdy podatnik może jednoznacznie przypisać określony zakup jako związany wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną – dokonuje pełnego odliczenia VAT. Jeżeli zakup związany jest z czynnością niedającą prawa do odliczenia – odliczenia takiego nie dokonuje się.
  • jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa powyżej, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku  do których podatnikowi przysługuje   prawo
    do obniżenia kwoty podatku należnego.

Proporcję, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Ta proporcja,  dla wstępnego  rozliczenia przyjmowana jest w oparciu o dane z poprzedniego roku podatkowego.Zauważyć należy, że mowa nie tylko o czynnościach opodatkowanych i zwolnionych.

Ustawodawca posługuje się znacznie szerszym określeniem czynności dających i niedających prawa do odliczenia. Do takich zdarzeń niedających prawa do odliczenia zaliczyć można np. otrzymanie dotacji podmiotowej (art. 90 ust. 7 ustawy). W przypadku gdy proporcja określona zgodnie zasadami określonymi powyżej: –    przekroczyła 98% – podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego, nie przekroczyła 2% – podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.