Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Korekta podatku naliczonego od zakupu towarów i usług stanowiących środki trwałe

Korekta podatku naliczonego po zakończeniu roku podatkowego

Tak dokonane wstępne rozliczenia podatku VAT od zakupów związanych zarówno z czynnościami dającymi prawo do odliczenia jak i niedającymi takiego prawa – po zakończeniu roku podatkowego należy skorygować. Zasady dokonywania tej korekty uregulowane są w art. 91 ustawy o VAT. Dokonywana jest ona w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty.

Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli kwota korekty nie przekroczy 0,01% kwoty podatku naliczonego podlegającego korekcie.

W przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, z wyłączeniem tych, w odniesieniu do których wydatki poniesione na ich nabycie jednorazowo mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości – w ciągu 10 lat, począwszy od roku, w którym zostały oddane do użytkowania.

Roczna korekta dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości – jednej dziesiątej kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu.

W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w odniesieniu do których wydatki poniesione na ich nabycie jednorazowo mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, korekta dokonywana jest jednorazowo, tak jak w przypadku nabycia towarów niezaliczanych do środków trwałych.

Przepisy art. 91 ust. 1-5 dotyczące obowiązkowych korekt podatku naliczonego stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.

Aby podatnik mógł po zakończeniu roku dokonać w sposób prawidłowy korekty odliczanego według określonej proporcji podatku naliczonego, będzie musiał przede wszystkim obliczyć za miniony rok całkowitą wartość podatku naliczonego związanego z czynnościami zarówno dającymi jak i niedającymi prawa do odliczenia podatku, wydzielając przy tym kwoty związane z nabyciem środków trwałych podlegających amortyzacji. Należy również wyliczyć proporcję – czyli udział czynności dających prawo do odliczenia podatku naliczonego do wartości obrotu podatnika – w całym zakończonym roku podatkowym, w którym dokonywane były zakupy.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.