Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Korekta podatku naliczonego od zakupu towarów i usług stanowiących środki trwałe

W oparciu o tak wyliczoną proporcję podatnik musi obliczyć jaką kwotę podatku naliczonego miał faktycznie prawo odliczyć w danym roku podatkowym. Pozwoli to ustalić różnicę pomiędzy tak wyliczoną kwotą a kwotą, którą podatnik w ciągu roku faktycznie odliczał na podstawie wstępnej proporcji stosowanej przy dokonywaniu zakupu.

Na podstawie takiego wyliczenia, w pierwszej deklaracji składanej po zakończeniu roku, za który dokonuje się korekty, czyli w naszym przypadku w deklaracji za styczeń 2005 r. (bądź za pierwszy kwartał 2005 r. – przy rozliczeniach kwartalnych) podatnik dokona stosownej korekty podatku naliczonego, przy czym oczywiście w stosunku do kwot podatku naliczonego związanego z zakupem środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych korekta dotyczy tylko 1/5 a w przypadku nieruchomości 1/10 podatku naliczonego.

Na podstawie art. 163 ust. 2 ustawy o VAT, dla obliczenia korekty kwoty podatku naliczonego za rok 2004 oblicza się proporcję dotyczącą okresu od dnia 1 maja 2004 r. do końca roku podatkowego. Korekta podatku naliczonego od nabywanych środków trwałych dotyczy tylko tych z nich, które zakupione zostały pod rządami nowej ustawy o VAT.

Podstawa prawna: Ustawa o podatku od towarów i usług (Dz.U z 2004 r Nr 54 poz, 535 z póź zm.)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.