Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Kto zyska, a kto straci po wejściu zmian w ustawie o PIT

Losy nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ważą się Sejmie. Niedawno rząd wycofał się z obniżenia składek na ubezpieczenia społeczne. Niekorzystna dla małych i średnich firm propozycja zniesienia uproszczonych form opodatkowania działalności gospodarczej stoi pod znakiem zapytania. Przeciwko likwidacji karty podatkowej i ryczałtu ewidencjonowanego protestują już nie tylko przedsiębiorcy, ale i sejmowa komisja rozwoju przedsiębiorczości i zasiadający w niej posłowie koalicji. Ale co przyniosą inne propozycje zmian podatkowych?

Wydatki na leczenie będą kosztem

Od 2007 r. wydatki na prywatną opiekę medyczną mają stać się kosztem podatkowym. Zgodnie z projektem zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych, które znajdują się obecnie w Sejmie, zostaną uchylone przepisy dotyczące kosztów finansowania prywatnej opieki medycznej. Wykreślenie zapisu z art. 23 ust. 1 pkt. 23, w praktyce oznacza koniec zakazu zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków na opiekę medyczną. Oznacza to, że jeśli propozycja spotka się z przychylnością parlamentu, od 2007 r. będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na prywatną opiekę medyczną. Według szacunkowych danych dla budżetu państwa w będzie to oznaczało stratę rzędu 25 mln zł.

Dotychczas wydatki na prywatną opiekę medyczną stanowiły koszt uzyskania przychodu tylko wtedy, gdy obowiązek przeprowadzenia określonych badań wynikał z przepisów prawa pracy.  Na koszt pracodawcy przeprowadzane były m.in. badania wstępne i okresowe. Po 1 stycznia 2007 r. kosztem podatkowym mają być wszystkie wydatki, bez rozgraniczania ich na te, których dotyczą przepisy prawa pracy, i te które są nieobowiązkowe. Proponowana zmiana ustawy o PIT nie jest niczym nowym. W podobnej formie obowiązywała do 1 stycznia 2004 r.

Zmiany te należy uznać za wielce pożądane. Skorzystają na nich zarówno pracownicy, jak i pracodawcy. Po pierwsze, nastąpi zmniejszenie obciążeń podatkowych w przypadkach, w których pracodawca finansował prywatną służbę zdrowia, co pozytywnie wpłynie na wysokość wynagrodzenia pracownika. Po drugie, możliwość zaliczenia wydatków na sfinansowanie świadczeń zdrowotnych, nie tylko tych, których obowiązek wynika z kodeksu pracy, może skłonić pracodawcę do finansowania świadczeń na rzecz pracowników. Wreszcie po trzecie, zmiany mogą pociągnąć za sobą przychody z sieci przychodni abonamentowych co dla pracodawców z pewnością będzie oznaczało niższe wydatki. Co więcej z pozytywnym skutkiem funkcjonują już w innych krajach UE.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.