Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Małe spółki nie będą prowadzić pełnej księgowości?

Dobra wiadomość dla wszystkich małych firm prowadzących działalność w formie spółki handlowej. Do konsultacji społecznych trafił właśnie przygotowany przez Komisję Europejską projekt zmian przepisów unijnych, który zakłada zwolnienie małych spółek z konieczności prowadzenia ksiąg rachunkowych i sprawozdawczości finansowej.

„Jak wyjaśnia dr Radosław Ignatowski, adiunkt w Katedrze Rachunkowości Uniwersytetu Łódzkiego, zgodnie z projektem za tę grupę podmiotów będą uważane te, które nie przekroczą dwóch z trzech następujących kryteriów: obrotów o wartości 1 mln euro, sumy bilansowej w wysokości 500 tys. euro i zatrudnienia – nie więcej niż 10 pracowników” – czytamy w „Gazecie prawnej”.

„- Te spółki będą mogły być wyłączone ze stosowania dyrektyw księgowych – twierdzi nasz rozmówca. Dodaje, że przepis został tak skonstruowany, że kraje członkowskie będą miały możliwość zwolnienia tych podmiotów z tworzenia sprawozdań finansowych. Będzie to dotyczyło m.in. takich jednostek, jak spółki z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółki komandytowo-akcyjne, które obecnie muszą tworzyć sprawozdania bez względu na obroty” – informuje „Gazeta prawna”.

Jeżeli projekt zmian wszedł by w życie oznaczało by to ulę dla wielu małych podmiotów prowadzących działalność w formie spółki handlowej. Warto przypomnieć, że w Polsce obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych jest ustalony na poziomie przychodu netto o równowartości 1,2 mln euro. Prawo unijne nakłada ten obowiązek podmioty, których obroty nie przekroczyły 1 mln euro.

Więcej w „Gazecie prawnej”, w artykule „Unia Europejska chce obniżyć koszty prowadzenia działalności” autorstwa Agnieszki Pokojskiej

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.