Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Mały prezent – sposób ustalania limitów

Limit 0,125% wartości sprzedaży opodatkowanej

Wyliczenie drugiego ze wspomnianych limitów może w praktyce sprawiać trudności, a to z uwagi na fakt, iż jako kwota bazowa została przyjęta „wartość sprzedaży opodatkowanej”. Ustalenia, więc wymaga, jaki jest zakres znaczeniowy pojęcia „sprzedaży” na gruncie art. 7 ust. 4 ustawy o VAT, a następnie czy pojęcie „sprzedaży opodatkowanej” obejmuje swoim zakresem wszystkie czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, w tym także te zwolnione, czy też odnosi się ono tylko do tych czynności, które podlegają opodatkowaniu według jakiejkolwiek stawki, l na koniec należałoby się zastanowić czy „wartość sprzedaży opodatkowanej” jest wartością netto (bez podatku VAT) czy też wartością brutto (wraz z podatkiem VAT).

Pojęcie sprzedaży

Należy odwołać się do definicji sprzedaży zamieszczonej w art. 2 pkt 22 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem przez sprzedaż należy rozumieć odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Czyli pojęcie sprzedaży nie obejmuje importu towarów i wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów za wynagrodzeniem, co oznacza, że obrotów z tych tytułów nie należy uwzględniać przy wyliczaniu wartości sprzedaży.

Stanowisko takie zajął również Minister Finansów w odpowiedzi z dnia 26 listopada 2004 r. na interpelację poselską, w której stwierdził m. in.: „zgodnie z art. 7 ust. 4 ww. ustawy przez prezenty o małej wartości rozumie się przekazywane (wręczane) przez podatnika jednej osobie towary o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym 50 zr, przy czym łączna wartość prezentów w roku podatkowym nie może być wyższa niż 0,125% wartości sprzedaży opodatkowanej podatnika w poprzednim roku podatkowym, z uwzględnieniem ust. 5 i 6 art. 7 ww. ustawy. Przepis art. 7 ust. 4-6 cyt. ustawy mówi o sprzedaży opodatkowanej, którą należy uwzględniać przy liczeniu limitu prezentów o małej wartości. Definicję sprzedaży określa art. 2 pkt 22 ww. usta wy o podatku od towarów i usług, z treści której jednoznacznie wynika, że przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. W świetle powyższej definicji sprzedaży, nie ulega wątpliwości, iż przy liczeniu ww. limitu prezentów o małej wartości nie należy uwzględniać obrotów z tytułu importu towarów, czy też z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Od dnia 1 maja br., tj. od wprowadzenia w życie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług nastąpiła istotna zmiana zasad funkcjonowania systemu podatku od towarów i usług.

Uwzględniając powyższe, uznano, iż brak jest uzasadnienia, aby czynność importu czy wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów miała wpływ na wielkość limitu wartości prezentów, które nie podlegają opodatkowaniu”.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.