Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Mały prezent – sposób ustalania limitów

Sprzedaż opodatkowana a sprzedaż zwolniona

Zgodnie z art. 110 ustawy o VAT „w przypadku, gdy osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nie są obowiązane do prowadzenia ewidencji określonej w art. 109 ust. 3 w związku z dokonywaniem sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust, 3, dokonają sprzedaży opodatkowanej i nie zapłacą podatku należnego, a na podstawie dokumentacji nie jest możliwe ustalenie wielkości tej sprzedaży, naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej określi, w drodze oszacowania, wartość sprzedaży opodatkowanej i ustali od niej kwotę podatku należnego według stawki 22%, bez prawa obniżenia kwoty podatku należnego, o którym mowa w art. 86”. Z przepisu tego wynika, iż ustawodawca rozróżnia pojęcie „sprzedaży opodatkowanej” i pojęcie „sprzedaży zwolnionej”. Tym samym musi to prowadzić do wniosku, iż pojęcie „sprzedaży opodatkowanej” nie obejmuje swoim zakresem czynności zwolnionych z podatku VAT. Więc ustalając wartość sprzedaży dla potrzeb art. 7 ust. 4 ustawy o VAT nie należy w niej uwzględniać wartości sprzedaży zwolnionej.

Wartość sprzedaży opodatkowanej

O wiele bardziej złożoną jest kwestia czy wartość sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 7 ust. 4 ustawy o VAT jest wartością netto, czy też brutto.

Pojęcie „wartość sprzedaży opodatkowanej” pojawia się kilkakrotnie w tekście ustawy. W art. 113 ust. 1 ustawy o VAT znajdujemy zapis, iż „zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku”. Przepis ten sugerowałby, iż „wartość sprzedaży opodatkowanej” jest generalnie wartością brutto, a jedynie wyjątkowo dla potrzeb regulacji obejmujących szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorców należy ją traktować jako wartość netto. W takim znaczeniu pojęcie to występuje również w art. 168 ust. 3 ustawy o VAT. Pojęcie „wartość sprzedaży opodatkowanej” pojawia się również we wspomnianym już art. 110 ustawy o V AT, jednakże bez żadnego bliższego dookreślenia czy chodzi o wartość brutto, czy netto. Z kolei w art. 148 ustawy o VAT ustawodawca używa pojęcia „kwota sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 7 ust. 4-6”, ale również bez bliższego doprecyzowania o jaką to kwotę chodzi. Ponadto nawiązując do poprzedniej ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, ustawodawca posługuje się w art. 148 ustawy o VAT pojęciem „wartość sprzedaży towarów opodatkowanych w rozumieniu art. 4 pkt 8”, a wart. 168 ust. 3 pojęciem „wartość sprzedaży towarów w rozumieniu art. 14 ust. 1”. Wreszcie w ustawie o VAT kilkakrotnie pojawia się pojęcie „wartość sprzedaży”. W art. 113 ustawy o VAT jest ono niejako zamiennikiem pojęcia „wartość sprzedaży opodatkowanej” i oznacza wartość netto. Natomiast z art. 2 pkt 25 lit. a) ustawy o VAT zawierającym definicję małego podatnika możemy wyczytać, iż przez małego podatnika należy rozumieć podatnika podatku od towarów i usług, „u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 800 000 euro. Taki zapis mógłby sugerować, iż „wartość sprzedaży” jest wartością netto, a jedynie dla potrzeb regulacji dotyczących małych podatników została ona ustalona jako wartość brutto – w takim też znaczeniu pojęcie to występuje również w art. 104 ust. 1 ustawy o VAT.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.