Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Menadżer – Odpowiedzialność

Organizacyjna

W polskim prawie handlowym członkowie zarządu są względem siebie równi, chyba że co innego wynika z przyjętej przez nich odpowiedzialności (np. z przyjecia odpowiedzialności za prowadzenie rachunkowości, za pobranie podatku itd.).

Co do zasady czlonkowie zarządu podlegają wspólnikom, udziałowcom czy akcjonariuszom, podległość ta ma jednak charakter ograniczony. Jeżeli strony nie zawrą innej umowy, funkcja w zarządzie jest co do zasady zależna od decyzji wspólników, udziałowców, jednak nie mogą oni wydawać bezpośrednich wiążących poleceń co do bieżącej dzialalności spółki. Innymi słowy można zatrudnić menadżera, ustalając z nim kierunki działania, również w odrębnej umowie, ale w braku takiego zobowiązania nie można nakazać określonego zachowania – można jedynie menadżera odwołać ze stanowiska na warunkach określonych w ustawie.

Odpowiedzialność cywilnoprawna

Członkowie zarządu odpowiadają za swoje działania i zaniechania na zasadach ogólnych, tzn. mają obowiązek naprawienia szkody wraz z utraconymi korzyściami, odsetkami itd. Wykonywanie pracy członka zarządu w ramach stosunku pracy nie ogranicza tej odpowiedzialności do trzykrotności wynagrodzenia. W takiej sytuacji niezwykle ważne są ubezpieczenia OC członków zarządu. Do tego dochodzi odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe.

Warto dodać, że członek zarządu powinien szczególnie zwracać uwagę na swoje działania w sytuacjach, które wyszczególnione w ksh. W tych bowiem sytuacjach warunki odpowiedzialności są zwykle określone w sposób skonkretyzowany, natomiast zawinione nieekonomiczne działanie udowodnić na zasadach ogólnych jest znacznie trudniej.

Karna

Kodeks Spółek handlowych przewiduje wiele sytuacji, w których czlonek zarządu podlega odpowiedzialności karnej za swoje działanie.

Kto, biorąc udział w tworzeniu spółki handlowej lub będąc członkiem jej zarządu, rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej albo likwidatorem, działa na jej szkodę – podlega karze pozbawienia wolności do lat 5 i grzywnie.

Kto, będąc członkiem zarządu spółki albo likwidatorem, nie zgłasza wniosku o upadłość spółki handlowej pomimo powstania warunków uzasadniających według przepisów upadłość spółki – podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Ubezpieczenia

Członkowie zarządu spółek prawa handlowego  ponoszą odpowiedzialność cywilną i karną za szkody wyrządzone spółce swoim działaniem. Dotyczy to również odrębnego zarządu spółki partnerskiej. Niezależnie od tych regulacji członkowie zarządu podlegają odpowiedzialności na zasadach ogólnych Kodeksu cywilnego.

Odpowiedzialność taka obejmuje nie tylko odszkodowanie za naruszenie zakazu konkurencji czy klauzuli poufności, nie tylko za działania umysle na szkodę spółki, lecz również za odpowiedzialność za szkody spowodowane nieumyślnie.

Członkowie zarządu ponoszą odpowiedzialność za zachowanie należytej staranności, zatem odpowiadają za szkody, które…

Brak absolutorium

Absolutorium jest potwierdzeniem przez spółkę prawidłowego wykonywania funkcji w organie spółki, jest instytucją dotyczącą spółki komandytowej, komandytowo-akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjnej.

Udzielenie komplementariuszom i członkom rady nadzorczej (spółka komandytowa oraz komandytowo-akcyjna) oraz członkom organów spółki (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjna) wymaga uchwały walnego zgromadzenia wspólników czy akcjonariuszy.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.