Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Minister pracy: duża determinacja w sprawie zmian w zasiłkach dla matek

Jest „duża determinacja” by nowe zasady dotyczące zasiłków macierzyńskich dla prowadzących firmy obowiązywały później niż planowano. Taką deklarację złożył minister pracy i polityki społecznej. Zgodnie z uchwaloną ustawą, takie zmiany mają wejść w życie w październiku. Przeciwko nim protestują prowadzące działalność kobiety, domagając się 12-miesięcznego vacatio legis.

Minister Władysław Kosiniak-Kamysz mówił w radiowej Trójce, że jest szansa na odłożenie wejścia w życie ustawy do nowego roku. Zastrzegł, że zależy to od decyzji parlamentu, ale widać wolę ze strony posłów, by tego dokonać. 1 stycznia 2016 roku mają zacząć obowiązywać minimalne zasiłki macierzyńskie dla wszystkich matek – tysiąc złotych miesięcznie.

Minister dodał, że należy się też zastanowić nad możliwością zwolnienia ze składek na ubezpieczenie zdrowotne matek prowadzących działalność w okresie opieki nad dzieckiem. Protestujące kobiety prowadzące działalność gospodarczą wskazują, że w chwili wejścia w życie zmian o zasiłkach macierzyńskich, po odliczeniu składki zdrowotnej, mogą otrzymywać zasiłek w wysokości 17 złotych miesięcznie.

IAR/Trójka/łp/zr

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.