Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Młodzi przedsiębiorcy chętnie korzystają z ulgi na ZUS

Prawie 400 tys. osób skorzystało już z ulgi na ZUS dla startujących przedsiębiorców. Co jest ważne nie zmniejszyła się liczba firm płacących składki zgodnie z podstawową stawką. Nie potwierdziły się zatem liczne obawy, że wprowadzenie obniżonej składki spowoduje masowe unikanie płacenia podwyższonej stawki.

Te kilkadziesiąt tysięcy osób, które założyły własną firmę to nie tylko odpowiedź na pytanie czy Polacy są przedsiębiorczym narodem, ale przede wszystkim olbrzymia wartość dodana dla polskiej gospodarki. Wynika z raportu ZUS, do którego dotarła Gazeta Prawna.

Ulga ta została wprowadzona w wyniku pracy i zaangażowania Studenckiego Forum BCC, które jako pierwsza organizacja w Polsce postulowała wprowadzenie takiego rozwiązania w życie jako recepty na niską liczbę firm w Polsce już od 2002 roku.

Studenckie Forum BCC złożyło pierwsze 3 studenckie projekty ustaw 24 lipca 2003 roku, z których jedna dotyczyła właśnie obniżenia składek na ZUS dla startujących przedsiębiorców. Po wielu rozmowach w resorcie Wicepremiera Jerzego Hausnera z Panią wiceminister Małgorzatą Okońską – Zarembą udało się te zmiany wprowadzić.

Liczymy na dalszą przychylność polskich władz dla startujących przedsiębiorców. Wraz z propozycjami obniżenia składek w 2003r. roku zostało złożonych kilkanaście propozycji o których teraz debatuje polski rząd. Postulowaliśmy m.in. o obniżenie kapitału zakładowego spółek z o.o. jak również wprowadzenie matury z przedsiębiorczości.

Twórcami Studenckiego Forum BCC są założyciele i obecni prezesi Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości: Dariusz Żuk, Jacek Aleksandrowicz i Mariusz Turski.

Wybiórcze zmiany ułatwiające prowadzenie działalność nie spowodują stałego wzrostu Przedsiębiorczości. Niezbędny jest cały system wspierania Przedsiębiorczości. 7-letnia działalność SF BCC, następnie AIP doprowadziła do stworzenia programu Polska Przedsiębiorcza, którego nadrzędnym celem jest realizacja strategii „Droga do Polski Przedsiębiorczej” pierwszego ogólnopolskiego systemu wspierania Przedsiębiorczości.

Strategia zakłada realizację 6 etapów:

1.Zmiana mentalności i praktyczna edukacja biznesu
2.Preinkubacja, czyli testowanie pomysłów na uczelniach
3.Legislacja, czyli zmiany w systemie prawnym ułatwiające życie gospodarcze w Polsce
4.Inkubacja, czyli Business Linki
5.Montaż finansowy, czyli AIP Seed Capital
6.Współpraca z Miasteczkiem Multimedialnym

Polskaprzedsiebiorcza.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.