Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Najniższa stawka godzinowa powinna być powiązana z minimalnym wynagrodzeniem na etacie

Wyższa płaca minimalna to jeden z priorytetów Prawa i Sprawiedliwości w sferze zatrudnienia. PiS postuluje też wprowadzenie najniższej stawki godzinowej dla pracujących w oparciu o umowę zlecenie. Stawka ta miałaby wynosić 12 złotych.

Zdaniem Andrzeja Kubisiaka z Work Service SA taka stawka będzie wyższa niż przysługująca osobom pobierającym płacę minimalną i zatrudnionym na etat. Od nowego roku minimalna płaca ma bowiem wynieść 1850 złotych – przypomina rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej. Wylicza, że podzielenie tej sumy przez średni wymiar godzinowy miesięcznie daje około 11 złotych. Skoro stawka godzinowa ma wynieść 12 złotych to i płaca minimalna etatowa też powinna być wyższa. W przeciwnym razie wprowadzone zostaną dwa standardy. Osoby, które będą zarabiać na minimalnych stawkach godzinowych będą miały wyższe wynagrodzenia niż zarabiający na minimalnych stawkach etatowych – zwraca uwagę ekspert rynku pracy. – To spowoduje zamiast zrównania praw pewną nierówność. – zaznaczył Andrzej Kubisiak. Dodał, że godzinowa stawka minimalna to dobre rozwiązanie, pod warunkiem, że będzie powiązana z minimalnymi wynagrodzeniami na etatach.

Prawo i Sprawiedliwość zapowiada też, że będzie dążyć do tego, by najniższe wynagrodzenie stanowiło co najmniej 50 procent wynagrodzenia przeciętnego. Chce również wzmocnić uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy. Propozycje PiS w zakresie prawa pracy mają być przedstawione na forum Rady Dialogu Społecznego. W powołanej niedawno przez prezydenta Andrzeja Dudę radzie zasiadają partnerzy społeczni.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR) Elżbieta Łukowska / gaj

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.