Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

NBP: Jeśli nie dojdzie do porozumienia ws. opłaty interchange, mamy plan B

– W tej chwili organizacje kartowe zastanawiają się m.in. nad tym, czy przystąpić do porozumienia, którego wersja kompromisowa w zasadzie jest wypracowana informuje prof. Małgorzata Zaleska z zarządu NBP. Na obniżkę opłaty interchange zgodziła się jak na razie tylko jedna organizacja płatnicza Visa. – Jeśli jednak do porozumienia by nie doszło mamy plan B zapowiada Małgorzata Zaleska.

– Alternatywą w stosunku do obniżenia opłat w drodze porozumienia jest możliwość zmiany przepisów prawnych, które będą nakładały obowiązek obniżenia opłat interchange w Polsce informuje prof. Zaleska.

Do końca maja 2012 r. (najpóźniej do września) druga organizacja płatnicza w Polsce, czyli MasterCard ma odpowiedzieć oficjalnie, czy godzi się na obniżkę opłaty interchange.

Opłata interchange pobierana od transakcji dokonywanych kartami jest wciąż dwa razy wyższa niż średnia w Unii Europejskiej.

NBP zaproponował obniżenie od przyszłego roku interchange z 1,6 do średnio 1,1 proc. W kolejnych latach spadek tej opłaty uzależniony byłby od tego, jak zmienia się rynek, a więc od wzrostu liczby sklepów wyposażonych w terminale, wartości i liczby transakcji bezgotówkowych oraz liczby rachunków osobistych.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.