Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Nie jest łatwo o dotację na założenie firmy

Osoby bezrobotne, które myślą o założeniu firmy mogą skorzystać z dotacji przyznawanych przez Powiatowe Urzędy Pracy. Wysokość środków, o które może się ubiegać bezrobotny równa jest pięciokrotności przeciętnego wynagrodzenia, a więc 14 756,80 zł. Oprócz kapitału osoby bez pracy mogą uzyskać także środki na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa. Jak się jednak okazuje wielu bezrobotnych ma problemy z uzyskaniem dotacji.

Jak czytamy w „Gazecie prawnej” „z tego uprawnienia może korzystać tylko ten, który spełnia kilka warunków. Musi być zarejestrowany w urzędzie pracy. Ważne jest, aby w ciągu 12 miesięcy przed złożeniem wniosku nie odmówił bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji zatrudnienia, szkolenia, stażu, przygotowania zawodowego w miejscu pracy, wykonywania prac społecznie użytecznych, interwencyjnych lub robót publicznych. A także aby nie prowadził (nie miał zarejestrowanej) działalności gospodarczej przez ostatni rok i w ciągu pięciu lat nie otrzymał dotacji z Funduszu Pracy lub innych funduszy publicznych na podjęcie działalności gospodarczej. Ponadto aby nie był w ciągu dwóch lat przed dniem złożenia wniosku skazany za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu. Wszystkie warunki wymienione są w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z 21 listopada 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu dokonywania refundacji ze środków Funduszu Pracy kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej oraz form zabezpieczenia zwrotu otrzymanych środków (Dz.U. nr 236, poz. 2002 z późn. zm.)”.

„Co zatem decyduje o przyznaniu bezrobotnemu dotacji? – Prawidłowo wypełniony wniosek o przyznanie dotacji i dobry przemyślany biznesplan. No i oczywiście pula środków, którymi urząd dysponuje na ten cel. (…) Jakie błędy najczęściej popełniają wnioskodawcy? – Często zapominają wpisać we wniosku numeru PKD planowanej działalności gospodarczej albo co prawda wpisują go, ale niezgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności Gospodarczej 2007. Nie zawsze parafują wszystkie strony wniosku, nie składają wymaganych podpisów, nie wypełniają wszystkich pól we wniosku, przedstawiają niespójne informacje dotyczące przygotowania do prowadzenia działalności, posiadanych środków finansowych, innych zobowiązań” – pisze „Gazeta prawna”.

Okazuje się więc, że otrzymanie dotacji z PUP nie jest takie proste. Z danych statystycznych wynika, że dotację na założenie firmy uzyskuje co trzeci starający się o nią bezrobotny. Wiele wniosków o pomoc finansową na własny biznes ląduje w urzędniczym koszu z powodu błędów formalnych i innych. Do najczęstszych uchybień należą: to m.in.: wypełnianie wniosku na nieaktualnym wzorze lub samowolne dokonywanie w nim zmian, występowanie o kwotę przewyższającą pięciokrotność przeciętnego wynagrodzenia, niedotrzymanie terminu złożenia wniosku, niedołączenie wszystkich załączników, np. kserokopii dokumentów.

Więcej w „Gazecie prawnej”, w artykule „Dotację otrzymuje co trzeci bezrobotny”

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.