Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Non Profit: Klub sportowy – Uczniowski klub sportowy

Uczniowski klub sportowy

Podstawową jednostką organizacyjną realizującą cele i zadania w zakresie kultury fizycznej jest klub sportowy. Klub sportowy może działać jako osoba prawna utworzona na podstawie odrębnych przepisów albo po prostu jako osoba fizyczna będąca przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Szczególnym rodzajem klubu sportowego jest uczniowski klub sportowy.
Uczniowski klub sportowy działa na zasadach przewidzianych w ustawie Prawo o stowarzyszeniach. Jest to zatem stowarzyszenie, którego zakres działalności obejmuje prowadzenie uczniowskiego klubu sportowego.

Rejestracja

Do uczniowskiego klubu sportowego nie stosuje się jednak ogólnych zasad rejestracji stowarzyszeń, co stanowi znaczące ułatwienie dla osób zainteresowanych krzewieniem kultury fizycznej u dzieci i młodzieży. Oczywiście uproszczenie to znajdzie zastosowanie tylko wtedy, gdy:

  • stowarzyszenie nie prowadzi żadnej innej działalności, jedynie uczniowski klub sportowy;
  • stowarzyszenie prowadzi co prawda inną działalność, ale statut stowarzyszenia nie przewiduje prowadzenia działalności gospodarczej.

Warto tutaj nadmienić, że działalność polegająca na udziale klubu sportowego zorganizowanego w formie stowarzyszenia w rozgrywkach ligi zawodowej nie stanowi działalności pożytku publicznego, zatem planując rozwój klubu należy zwrócić uwagę również na tę kwestię.

Uczniowskie kluby sportowe podlegają wpisowi do ewidencji, prowadzonej przez starostów właściwych ze względu na siedzibę klubów. Komitet założycielski klubu sportowego składa do organu ewidencyjnego wniosek o wpis do ewidencji wraz ze statutem, listą założycieli, zawierającą imiona i nazwiska, datę i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania oraz własnoręczne podpisy założycieli, protokołem wyboru komitetu założycielskiego, a także informacją o adresie tymczasowej siedziby klubu sportowego. Kluby uzyskują osobowość prawną z chwilą wpisania do tej ewidencji.

Wpisów do ewidencji dokonuje się chronologicznie. Wpisy w ewidencji prowadzonej w księdze ewidencyjnej są dokonywane czytelnie, pismem ręcznym lub maszynowym. Strony księgi ewidencyjnej numeruje się kolejno. Ewidencja prowadzona jest również w formie elektronicznej. Wpisy w ewidencji powinny być dokonywane w sposób trwały. Skreślenia i poprawki należy dokonywać w sposób trwały, w kolorze czerwonym, pozwalający na odczytanie poprzedniego wpisu. Dokonanie skreślenia i poprawek powinno być opatrzone datą i podpisem prowadzącego ewidencję.

W ewidencji prowadzonej w systemie informatycznym zapis elektroniczny jest dokonywany w sposób umożliwiający niezwłoczny odczyt oraz wydruk całości lub części zapisanych danych. W przypadku prowadzenia ewidencji w systemie informatycznym osoba prowadząca ewidencję dokonuje stosownych zapisów elektronicznych. Zmiany, skreślenia i poprawki powinny zapewniać czytelność tekstu sprzed i po zmianie, zawierać datę oraz imię i nazwisko osoby dokonującej danej czynności.

W ewidencji zamieszcza się:

  • datę wpisu;
  • numer ewidencyjny:
  • imiona i nazwiska oraz daty urodzenia członków komitetu założycielskiego;
  • nazwę, siedzibę oraz adres klubu sportowego;
  • imiona, nazwiska i funkcje osób wchodzących w skład zarządu i organu kontroli wewnętrznej;
  • informacje o statucie: datę jego uchwalenia, datę zmiany statutu;
  • dane osób upoważnionych do zaciągania zobowiązań majątkowych;
  • cel działania;
  • teren działania;
  • datę wykreślenia klubu sportowego z ewidencji;
  • inne uwagi.

Dokumenty będące podstawą wpisów lub odmowy wpisania do ewidencji stanowią akta ewidencyjne. Akta ewidencyjne opatruje się numerem zgodnym z numerem ewidencyjnym i przechowuje się w miejscu specjalnie do tego wydzielonym, z zachowaniem przepisów o ochronie danych osobowych.

lub sportowy wpisany do ewidencji, w terminie 14 dni od dnia zmiany ww. danych, składa wniosek do organu ewidencyjnego o dokonanie zmian w ewidencji. Starosta na podstawie wniosku w trybie określonym dla wpisu do ewidencji, dokonuje niezwłocznie zmian danych w ewidencji. Te same zasady stosuje się odpowiednio do wykreślenia wpisu.

A jaka to różnica

Czym sie różni uczniowski klub sportowy od innych klubów sportowych? Od niektórych klubów sportowych różni się formą organizacyjną, jest bowiem prowadzony wyłącznie jako stowarzyszenie nie prowadzące działalności gospodarczej. Różni się uproszczonym trybem rejestracji (ale tak samo rejestruje sie inne kluby sportowe nie prowadzące działalności gospodarczej). Przede wszystkim jednak członkami uczniowskiego klubu sportowego mogą być w szczególności uczniowie, rodzice i nauczyciele.

Co to oznacza w praktyce? Nie każdy uczniowski klub sportowy musi zrzeszać jakichkolwiek uczniów, rodziców czy nauczycieli, mogą to być zupełnie inne osoby. Po prostu sama forma, nazwa, ma wyróżniać te kluby, które chcą położyć nacisk na swój aspekt pedagogiczny czy na związek ze szkołą, a przy tym spełniają warunki formalne. Na dodatek określenie „klub działający przy szkole nr” oznacza jedynie tyle, że szkoła udostępnia – odpłatnie lub nieodpłatnie obiekty i sprzęt sportowy oraz że oferta klubowa skierowana jest przede wszystkim do dzieci danej szkoły.

Dawniej, do roku 2000, Minister Edukacji Narodowej, w drodze rozporządzenia, mógł rozciągnąć przepisy Karty Nauczyciela na trenerów zatrudnionych w uczniowskich klubach sportowych, a także trenerów zatrudnionych w innych klubach sportowych, dla których praca z dziećmi i młodzieżą stanowi podstawowe zajęcie. Te przepisy wyróżniające uczniowskie kluby sportowe juz nie obowiązują.

Warto tu przypomnieć, że w każdym stowarzyszeniu małoletni w wieku od 16 do 18 lat, którzy mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych, mogą należeć do stowarzyszeń i korzystać z czynnego (wybierać) i biernego (być wybieranym do władz) prawa wyborczego, z tym że w składzie zarządu stowarzyszenia większość muszą stanowić osoby o pełnej zdolności do czynności prawnych. Małoletni poniżej 16 lat mogą, za zgodą przedstawicieli ustawowych (np. rodziców), należeć do stowarzyszeń według zasad określonych w ich statutach, bez prawa udziału w głosowaniu na walnych zebraniach członków oraz bez korzystania z czynnego i biernego prawa wyborczego do władz stowarzyszenia. Jeżeli jednak jednostka organizacyjna stowarzyszenia zrzesza wyłącznie małoletnich, mogą oni wybierać i być wybierani do władz tej jednostki.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.