Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Non Profit: OPP i 1% – Ulga VAT darowizny

Ulga VAT darowizny

Od 1 stycznia 2009 r. obowiązują bardzo korzystne warunki dokonywania darowizn na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Darowizny na rzecz organizacji działających w sferze pożytku publicznego mogą zostać odliczone od dochodu w ramach stosownego limitu. Darowizny przekazane na rzecz organizacji posiadających ponadto status organizacji pożytku publicznego (wpis do rejestru) mogą jednak stanowić bezpośrednio koszt uzyskania przychodu oraz podlegają zwolnieniu z VAT z zachowaniem prawa do odliczenia VAT naliczonego.

Na darowiźnie zarabiasz VAT naliczony

W przypadku nieodpłatnej dostawy towarów (np. darowizny), jeżeli podatnik odliczył VAT przy zakupie czy w procesie wytworzenia, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów. Oznacza to w praktyce całkowity zwrot VATu wcześniej odliczonego, w przypadku produkcji – nawet więcej.

Od 1 stycznia 2009 r. zwolnione jest z podatku VAT (stawka „zw”):

  • przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny (dostawa towarów),
  • przez producenta,
  • której przedmiotem są produkty spożywcze, z wyjątkiem
    • napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2 % oraz
    • napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 %,
  • jeżeli są one przekazywane na rzecz organizacji pożytku publicznego, w rozumieniu ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie,
  • z przeznaczeniem na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez te organizacje.

Zwolnienie to stosuje się pod warunkiem prowadzenia szczegółowej dokumentacji przez dokonującego dostawy towarów potwierdzającej dokonanie dostawy na rzecz organizacji pożytku publicznego, z przeznaczeniem wyłącznie na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez te organizacje.

Zwolnienie nie obejmuje przekazania lub zużycia towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia.

Na fakturze dokumentującej taką dostawę musi się znaleźć adnotacja o przepisie zwalniającym z VAT, np. „dostawa towarów zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust.1 pkt 16 ustawy o podatku od towarów i usług”.

Zazwyczaj zakupy związane z dostawą zwolnioną z VAT nie korzystają z prawa do odliczenia VAT naliczonego. W tym przypadku jest inaczej.  Podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą zwolnionej z VAT dostawy towarów, o której mowa wyżej.

Na przykład:

Jan Pitowski wyprodukował 100 produktów. Odliczył przy ich produkcji 2000 zł VAT. Przekazał je na rzecz organizacji pożytku publicznego (100 x 100 zł zwolnione z VAT), zachowując prawo do odliczenia VAT. 

Na darowiźnie zarabiasz na kosztach

Przed 1 stycznia 2009 r. koszty poniesione w celu nabycia lub wytworzenia przedmiotu darowizny nie stanowiły kosztów uzyskania przychodów. Od 1 stycznia 2009 r. kosztem uzyskania przychodów są koszty wytworzenia lub cena nabycia produktów spożywczych, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku od towarów i usług (są to ww. darowizny zwolnione z VAT), przekazanych na rzecz organizacji pożytku publicznego w rozumieniu przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego, z przeznaczeniem wyłącznie na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez te organizacje.

W przypadku przekazania darowizny, o której mowa w niniejszej publikacji, podatnik zaliczy wydatki w koszty, odliczy od nich VAT, a nie zapłaci VAT od czynności przekazania darowizny. Taka darowizna nie podlega również odliczeniu od podstawy opodatkowania.

Na przykład:

Krzysztof VAT wytworzył 100 paczek ciastek. Odliczył VAT przy ich produkcji, wydatki zaliczył do kosztów uzyskania przychodu. Od darowizny nie zapłaci VAT i nie odliczy jej od podstawy opodatkowania. Nie będzie jednak korygować deklaracji VAT i na nowo obliczać podatku dochodowego – zaliczone w koszty wydatki tam pozostaną.

Uwaga ! Darowizna w koszty czy do odliczenia?

Darowizna na rzecz organizacji pożytku publicznego może być rozliczana następująco:

  • VAT naliczony odliczamy i nie płacimy VAT od darowizny, wydatków na zakup/wytworzenie przedmiotu darowizny nie zaliczamy do kosztów uzyskania przychodu, a darowiznę odliczamy od podstawy opodatkowania, albo
  • VAT naliczony odliczamy i nie płacimy VAT od darowizny, wydatki na zakup/wytworzenie przedmiotu darowizny zaliczamy do kosztów uzyskania przychodu, a darowizny nie odliczamy od podstawy opodatkowania.

Warunkiem jest spełnienie przesłanek zwolnienia darowizny z VAT.

Darowizna na rzecz organizacji działającej w sferze pożytku publicznego, ale nie posiadającej statusu organizacji pożytku publicznego, może być rozliczana jedynie w jeden sposób:

  • jeżeli VAT naliczony przy zakupie/wytworzeniu został odliczony, to darowizna podlega opodatkowaniu VAT wg stawki właściwej dla przedmiotu darowizny; wydatki na zakup/wytworzenie przedmiotu darowizny nie stanowią kosztów uzyskania przychodu, a darowizna brutto podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.