Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Nowe przepisy o KRS

2010-02-19 www.PIT.pl

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka jednogłośnie przyjęła projekt zmian w „Przepisach wprowadzających ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym”. Przygotowana przez MG ustawa reguluje zasady wpisu do KRS, w kontekście reaktywacji przedwojennych spółek. Projekt został przyjęty w pierwszym czytaniu, 17 lutego br.

Propozycje nowych przepisów przedstawił wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. – Nasz projekt ma przede wszystkim uporządkować zasady wpisów do Krajowego Rejestru Sądowego i zagwarantować pewność obrotu gospodarczego – podkreślił.

Dodał, że zmiany w przepisach są związane z narastającym zjawiskiem reaktywacji spółek zarejestrowanych w dawnym rejestrze handlowym. – Najlepszym przykładem jest sprawa spółki Giesche. W 2005 r. legitymując się akcjami na okaziciela, wnioskodawcy wznowili jej działalność, a następnie zaczęli występować z roszczeniami do miasta Katowice i Ministerstwa Gospodarki – powiedział.

Zmiany w „Przepisach wprowadzających ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym” ograniczą możliwość posługiwania się wyciągami, odpisami i zaświadczeniami z dawnego rejestru handlowego do celów innych niż rejestracja spółki w KRS. Nakłada także na administrację publiczną, sądy, banki, komorników i notariuszy obowiązek zawiadomienia sądu rejestrowego o każdym przypadku posługiwania się takimi dokumentami.

Projekt ustawy został również pozytywnie zaopiniowany przez sejmową Komisję Gospodarki.

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym.

Czytaj wiecej na temat przepisów o KRS

Źródło: Ministerstwo Gospodarki

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.