Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Nowe zasady przyznawania ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych

Od niedawna obowiązują nowe zasady przyznawania ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych. Raport jest próbą uściślenia tego zagadnienia, odpowiada na pytania: kogo ulga dotyczy, czy też jak należy postępować, aby ulgę otrzymać. Prezentowane w nim wyjaśnienia ekspertów, poparte zostały stanowiskami urzędów skarbowych, Ministerstwa Finansów i Unii Europejskiej.

Co trzeba wiedzieć o ulgach?

Prowadząc działalność gospodarczą mamy prawo ubiegać się o udzielenie ulg w spłacie zobowiązań podatkowych. Taką możliwość daje nam art. 67b § 5 Ordynacji podatkowej oraz rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc regionalną na wspieranie nowych inwestycji lub tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją (Dz.U. z 2006 nr 108, poz. 738).

Na wniosek podatnika organ podatkowy, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty lub odroczyć, lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, lub umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną. Umorzenie zaległości podatkowej powoduje również umorzenie odsetek za zwłokę w całości lub w takiej części, w jakiej została umorzona zaległość podatkowa (art. 67a § 1-2 op). Jednakże nowe przepisy zawarte w rozdziale 7a op przewidują różne rodzaje wsparcia dla przedsiębiorców zarówno takie, które stanowią pomoc publiczną, jak i takie, które są jedynie pomocą de minimis.

Obecnie możliwe jest udzielanie pomocy publicznej podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą bez konieczności uzyskania zgody Komisji Europejskiej jedynie wtedy, gdy taka jest udzielana w ramach zasady de minimis.

Ulga może przyjąć formę:

  • odroczenia terminu płatności podatku;
  • rozłożenia zapłaty podatku na raty;
  • odroczenia lub rozłożenia na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za
    zwłokę;
  • umorzenia w całości lub części zaległości podatkowych, odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej , które nie stanowią pomocy publicznej, oraz takich które pomoc takową stanowią:
    a) udzielaną w celu naprawienia szkód wyrządzonych przez klęski żywiołowe lub inne nadzwyczajne zdarzenia,
    b) udzielaną w celu zapobieżenia lub likwidacji poważnych zakłóceń w gospodarce o charakterze ponadsektorowym,
    c) udzielaną w celu wsparcia krajowych przedsiębiorców działających w ramach przedsięwzięcia gospodarczego podejmowanego w interesie europejskim,
    d) udzielaną w celu promowania i wspierania kultury, dziedzictwa narodowego, nauki i oświaty,
    e) będącą rekompensatą za realizację usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym
    powierzonych na podstawie odrębnych przepisów,
    f) na szkolenia,
    g) na zatrudnienie,
    h) na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw,
    i) na restrukturyzację,
    j) na ochronę środowiska,
    k) na prace badawczo-rozwojowe,
    l) regionalną,
    m) udzielaną na inne przeznaczenia określone przez Radę Ministrów.
Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.