Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Obrót nieruchomościami w Ustawie o VAT

Typologia użytków

Określenia rodzaju gruntu dokonuje się na podstawie ewidencji prowadzonej na zasadach wynikających z rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. nr 38, póz. 454). W tymże rozporządzeniu użytki gruntowe zostały podzielone na następujące grupy:

  • użytki rolne,
  • grunty leśne oraz zadrzewione i zakrzewione,
  • grunty zabudowane i zurbanizowane,
  • użytki ekologiczne,  oznaczone symbolem złożonym z litery „E” oraz symbolu odpowiedniego użytku gruntowego określającego sposób zagospodarowania lub użytkowania terenu,
  • nieużytki, oznaczone symbolem „N”,
  • grunty pod wodami,
  • tereny różne oznaczone symbolem „Tr”.

Zwolnienie z opodatkowania

Zwolnione z opodatkowania będą m.in. obszary rolne, leśne i pod stawami.
Co ważne, opodatkowaniu będzie podlegała dostawa gruntów, które potencjalnie mogą stanowić tereny budowlane. Istotną rolę w tej kwestii odgrywa więc miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który określa przeznaczenie terenu. Opodatkowaniu VAT będzie bowiem podlegała np. sprzedaż gruntu, który wprawdzie został zaewidencjonowany jako teren leśny, lecz z planu zagospodarowania przestrzennego wynika przeznaczenie go pod zabudowę.

Zwolnieniem – lecz już nie przedmiotowym a podmiotowym – będzie objęty również obrót nieprofesjonalny, którego przedmiotem będzie grunt, o czym wspomnieliśmy w poprzednim punkcie. Jeśli bowiem przedmiotem sprzedaży będzie grunt budowlany, lecz sprzedający nie będzie podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą, który będzie po prostu sprzedawał grunt stanowiący jego prywatną własność – to również w tym przypadku opodatkowanie sprzedaży nie wystąpi.

Warto również pamiętać o podatnikach, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej równowartości 10.000 euro (przy czym do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku), a którzy są zwolnieni od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy. Zwolnienie to nie dotyczy jednak podatników dokonujących dostawy terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę (art. 113 ust, 13 lit. d ustawy). Wynika z tego, iż podatnicy, którzy pomimo że nie przekroczyli określonego przez ustawodawcę limitu, będą zobowiązani do rejestracji i rozliczania podatku VAT ze względu na podmiotowe wyłączenia ze zwolnienia z tytułu sprzedaży gruntów budowlanych bądź przeznaczonych pod zabudowę.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.