Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Od czego zależy cena przesyłki kurierskiej?

Usługi kurierskie stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Ktoś, kto chce pierwszy raz wysłać przesyłkę kurierską, może być przerażony wielostronicowymi cennikami przewoźników. Zawierają one z reguły tabele cenowe, wzory obliczania opłat i listę usług dodatkowych.

Obliczanie ceny przesyłki nie jest jednak aż tak skomplikowane, jak to się wydaje na pierwszy rzut oka. Zastanówmy się od czego zależy cena usługi kurierskiej.

Po pierwsze – usługa

Firmy kurierskie posiadają w swoim portfolio różne rodzaje usług. Z reguły różnią się one terminem doręczenia. Im szybciej przesyłka ma dotrzeć do adresata, tym droższa będzie usługa. Jeśli nie zależy nam wyjątkowo na czasie, możemy wybrać usługi standardowe. Termin ich doręczenia na terenie kraju to z reguły 1-2 dni robocze, więc i tak szybciej, niż w przypadku Poczty Polskiej. Z reguły nie jest to też termin gwarantowany. Jeśli natomiast chcemy, aby przesyłka dotarła na miejsce następnego dnia roboczego przed określoną godziną, warto wybrać droższe usługi terminowe. Polegają one na gwarantowanym doręczeniu przesyłki do określonej godziny. Najczęściej przewoźnicy oferują dostawę do godziny 9:00, 10:00 lub 12:00. Oczywiście cena takich usług jest wyższa np. w Siódemce cena usługi z dostawą do 12:00 jest o 20 zł wyższa, niż standardowa.

Waga i wymiary

Klczową informacją niezbędną do wyceny przesyłki jest jej waga. Im cięższa przesyłka, tym więcej zapłacimy za usługę. Tabele w cennikach przewoźników dokładnie pokazują jakie ceny odpowiadają poszczególnym wagom przesyłek. Warto też wiedzieć, że jeśli w cenniku określone są ceny dla każdego kilograma, to jeśli nasza paczka waży np. 2,3kg to obowiązuje cena dla 3kg. Niektóre firmy kurierskie oferują usługi, w których o cenie decydują wyłącznie wymiary przesyłki. Jest to jednak rzadkością.

Mimo, że najczęściej o koszcie przesyłki decyduje waga, to inaczej jest w przypadku przesyłek dużych i lekkich, zwanych przez kurierów gabarytowymi. Teoretycznie za takie przesyłki powinniśmy zapłacić niewiele ze względu na niewielką wagę. Jendkaże firmy kurierskie ponosiłyby starty transportując duże, zajmujące miejsce w samochodach przesyłki za niewielką cenę. Dlatego też, wszystkie większe firmy kurierskie stosują tzw. wagę gabarytową dla tego rodzaju przesyłek. Oblicza się ją na podstawie wymiarów paczki, mnożąc przez siebie wszystkie 3 wymiary i dzieląc przez ustalony współczynnik. Tak obliczona waga gabarytowa, jeśli jest większa od rzeczywistej, stanowi podstawę obliczania kosztu usługi.

Miejsce przeznaczenia

O koszcie przesyłki decyduje również jej miejsce przeznaczenia. Z reguły ceny wysyłki do całej Polski są jednakowe. Jednak niektóre firmy kurierskie stosują wyższe opłaty dla tzw. strefy rozszerzonej. Dzieje się tak najczęściej w przypadku usług dedykowanego kuriera, czy usług z doręczeniem tego samego dnia, gdyż wtedy odległość miejsca nadania od miejsca odbioru jest kluczowa. Strefa rozszerzona to miejsca odległe od miejsca nadania, bądź te trudno dostępne np. znajdujące się w górach. Warto również pamiętać, że niektórzy przewoźnicy stosują również dopłatę do doręczenia przesyłki na adres prywatny.

Miejsce przeznaczenia przesyłki jest znacznie ważniejsze w przypadku usług międzynarodowych. Oczywiste jest, że wysyłka do sąsiedniego kraju będzie tańsza, niż na drugi koniec świata. Firmy kurierskie grupują kraje w strefy i od numeru strefy, w której znajdzie się kraj odbiorcy, zależy wysokość opłaty. Podział na strefy umieszczany jest z reguły w cennikach firmy.

Opakowanie

Przesyłki kurierskie najlepiej jest opakować w kartonowe pudełko. Jeśli jednak przedmiot, z różnych względów, nie może być tak opakowany, firma kurierska doliczy dodatkową opłatę za przesyłkę niestandardową. Oczywiście nie możemy zostawić naszej przesyłki zupełnie bez opakowania. Możemy owinąć ją folią, czy włożyć w worek. Takie przesyłki mają jednak nietypowe kształty, a jeśli są owinięte folią, nie mogą się swobodnie zsuwać. Z tych przyczyn nie mogą one być sortowane automatycznie. Dodatkowe ręczne sortowanie zwiększa koszty obsługi przesyłki, a co za tym idzie, zwiększa również cenę samej usługi. Dla przykładu, firma UPS dolicza 13 zł do każdej niestandardowej przesyłki. Taka dopłata nie dotyczy jedynie przesyłek bez kartonu. Firmy kurierskie za przesyłki niestandardowe uznają również przesyłki przekraczające ustalone przez firmę standardowe wymiary, oznakowane nalepkami ostrzegawczymi „Góra/dół” lub „Ostrożnie, szkło!”, czy też przesyłki zawierające luźne elementy lub płyny.

Usługi dodatkowe

Podstawowa usługa kurierska obejmuje dostarczenie przesyłki w systemie od drzwi do drzwi w ciągu 2-3 dni roboczych. Jeśli potrzebujemy dodatkowego serwisu, możemy wybierać z szerokiego wachlarza usług dodatkowych, które są oczywiście dodatkowo płatne. Najpopularniejszymi usługami dodatkowymi są: ubezpieczenie przesyłki, przesyłka za pobraniem czy potwierdzenie doręczenia. Oczywiście im bardziej skomplikowana usługa dodatkowa, tym więcej trzeba za nią zapłacić, czasem nawet tyle samo ile za przesyłkę. Podwójną cenę należy zapłacić z reguły w przypadku zwrotu przesyłki do nadawcy. Dość kosztowne są również usługi umożliwiające odbiór lub doręczenie przesyłki w dni wolne od pracy. Do najtańszych opcji dodatkowych należą potwierdzenia doręczenia przesyłki czy też scedowanie kosztów na odbiorcę. W niektórych firmach kurierskich te opcje są nawet bezpłatne.

Firma kurierska

Oczywiście, jak w każdej branży, ceny usług kurierskich różnią się między firmami. Ceny tradycyjnych przewoźników są do siebie zbliżone, jednakże na rynku działają pośrednicy oferujący ceny nawet o kilkadziesiąt procent niższe, niż najwięksi rynkowi gracze. Skąd te różnice? Pośrednicy, zwani brokerami kurierskimi, zawierają umowy z dużymi przewoźnikami gwarantując duży miesięczny wolumen paczek. Dzięki temu otrzymują wysokie rabaty. Następnie usługi po obniżonych cenach (z doliczeniem marży pośrednika) są oferowane w Internecie. Dzięki temu zwykli nadawcy, wysyłający przesyłki sporadycznie, mają dostęp do niskich cen. Przesyłkę nadal realizuje tradycyjna firma kurierska, więc nie ma obaw co do jakości. To bardzo korzystne rozwiązanie dla kogoś, kto nie chce przepłacać za usługi kurierskie.

Jak widać proces wyceny przesyłek kurierskich jest dość skomplikowany. Aby znaleźć najkorzystniejszą opcję dla konkretnej przesyłki, trzeba spędzić dużo czasu przeglądając cenniki wszystkich firm kurierskich. Z tego względu powstało narzędzie mające ułatwić użytkownikom wyszukanie najlepszej dla siebie opcji po najniższej cenie. Porównywarka cen usług kurierskich Kuriero oblicza koszty przesyłki na podstawie cenników firm kurierskich i wyświetla je rosnąco. Dzięki temu można zamówić usługę najbardziej dopasowaną do naszych potrzeb.

/kuriero.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Tomasz96 31 gru 2018 (15:23)

Faktycznie, składowych jest wiele, warto o tym wiedzieć. W sumie wygląda to podobnie jak w każdej innej branży. Na szczęście dzisiaj wybór firm kurierskich jest spory, Mi ostatnio szczególnie do gustu przypadł ostatnio dhl kurier. Warto samemu znaleźć dla siebie odpowiednią firmę.