Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Od dziś dłużnik alimentacyjny do BIG

Od dziś dłużnicy alimentacyjni mogą mieć problemy między innymi z uzyskaniem kredytu. Nowelizacja kodeksu karnego bowiem nakłada obowiązek wpisywania dłużników do BIG, czyli Biura Informacji Gospodarczej. Dzięki tej zmianie, współpracujące z BIG-ami banki, telekomy, i przedsiębiorcy dowiedzą się, kto z potencjalnych klientów nie płaci na przykład na dziecko.

„To uciążliwa zmiana szczególnie w stosunku do tych, którzy chcą prowadzić w miarę ustabilizowany tryb życia” – mówi sędzia cywilista Łukasz Piebiak. Według niego, taki wpis na pewno przeszkodzi w otrzymaniu kredytu, zawarciu umowy z operatorem telewizyjnym lub telefonicznym.

Zmiana jest jednak o tyle ważna, że – jak wynika z danych Ministerstwa Sprawiedliwości – nawet milion dzieci nie otrzymuje alimentów, które wyegzekwować powinni komornicy. Zaległe alimenty nie tylko szkodzą dzieciom, ale również uderzają w budżety gmin, które wypłacają wierzycielom pieniądze z funduszu alimentacyjnego. Sędzia Piebiak tłumaczy jednak, że nowelizacja nie jest lekiem na całe zło.

„Problem z pewnością pozostanie z tymi, którzy pracują na czarno i nie mają uchwytnych dochodów, nie korzystają z ofert bankowych” – tłumaczy sędzia.

Łukasz Piebiak zastrzega jednak przy tym, że każdy pomysł jest dobry, jeśli tylko zwiększy skuteczność egzekwowania alimentów.

Z danych BIG InfoMonitor wynika, iż z największą liczbą osób z zadłużeniem alimentacyjnym boryka się Mazowsze. Tu alimentów nie płaci ponad 18 tysięcy osób, a wartość niezapłaconych świadczeń przekracza 507 milionów złotych, co stanowi blisko 12 procent całkowitej wartości długów alimentacyjnych w Polsce.

Drugie pod tym względem liczby niepłacących jest województwo śląskie, a trzecie – łódzkie z liczbą ponad 14 tysięcy dłużników alimentacyjnych.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Ksenia Maćczak/dj

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.