Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Od kiedy liczy sie termin przedawnienia spłaty odsetek?

W sierpniu 2004 roku zakończyłam współpracę z dostawcą towaru w mojej firmie. Pozostały jednak niezapłacone faktury, podpisałam więc z dostawcą umowę spłaty rat, w której jest mowa o odsetkach. Po 5 miesiącach zlikwidowałam firmę, więc nie mogłam w terminie opłacić rat. Jednak zapłaciłam wszystkie, ale po terminie. Ostatnia rata miała wymagalność na dzień 12 maja 2005 r., a ja ostatnią ratę wpłaciłam dopiero 13 marca 2007 r. Czy muszę po takim czasie płacić te należności?

Zgodnie z art. 118 kc, jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata. Zatem w tej sytuacji przedsiębiorcę będzie obowiązywał 3-letni okres przedawnienia od momentu, kiedy zobowiązanie stało się dla niego wymagalne.

Strony zawierające umowę mogą zastrzec, iż w przypadku opóźnień w zapłacie należności, dowolną wysokość odsetek. Są to tzw. odsetki umowne. Jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

Jeżeli stopa odsetek za opóźnienie nie była z góry oznaczona, należą się odsetki ustawowe. Jednakże gdy wierzytelność jest oprocentowana według stopy wyższej niż stopa ustawowa, wierzyciel może więc żądać odsetek za opóźnienie według tej wyższej stopy. W razie zwłoki dłużnika wierzyciel może nadto zażądać naprawienia szkody na zasadach ogólnych.

Od zaległych odsetek można żądać odsetek za opóźnienie dopiero od chwili wytoczenia o nie powództwa, chyba, że po powstaniu zaległości strony zgodziły się na doliczenie zaległych odsetek do dłużnej sumy.

Podstawa prawna: Ustawa – Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.