Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

OFE przed TK. Skutki ewentualnej niekonstytucyjności dla budżetu

Trybunał Konstytucyjny bada czy przeniesienie niespełna dwa lata temu obligacji z OFE do ZUS, wartych ponad 153 miliardy złotych, było zgodne z ustawą zasadniczą. Sędziowie rozpatrują połączone skargi Prezydenta Bronisława Komorowskiego i Rzecznik Praw Obywatelskich Ireny Lipowicz, dotyczące zmian w systemie emerytalnym.

Izabela Leszczyna, wiceminister reprezentująca resort finansów mówi, że gdyby sędziowie stwierdzili niekonstytucyjność kwestionowanych przepisów, nie pozostałoby to bez wpływu na równowagę finansów publicznych. O 210 miliardów złotych wzrósłby wtedy dług publiczny, a 0 miliardów złotych kosztowałoby zrefinansowanie zaległej składki za 2014 rok. Do tego należałoby doliczyć koszty ewentualnych odszkodowań za umorzone obligacje.

Izabela Leszczyna uważa, że ewentualne odwrócenie reformy przełoży się na życie wszystkich obywateli. „Odwrócenie tej reformy, to tak naprawdę przekroczenie 55 proc. progu zadłużenia z ustawy o finansach publicznych i wprowadzenie związanych z tym sankcji” – tłumaczy wiceminister. „Budżet państwa nie mógłby w takiej sytuacji finansować pożyczek, wobec czego ubytek, jaki zaistniałby w funduszu ubezpieczeń społecznych, nie miałby być czym uzupełniony. W konsekwencji mogłoby zabraknąć pieniędzy na wypłatę emerytur”.

Wnioskodawcy, w swoim wystąpieniu do Trybunału Konstytucyjnego, podważyli też konstytucyjność zapisów zakazujących reklamowanie się Otwartych Funduszy Emerytalnych oraz ograniczenie im możliwości inwestowania w papiery wartościowe.

Rozprawa przed Trybunałem Konstytucyjnym została rozłożona na dwa dni. Niewykluczone, że wyrok w tej sprawie zostanie ogłoszony w środę.

IAR/Monika Gosławska/pbp

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.