Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Ofiarom powodzi wypłacono 1,6 mln złotych

Osobom poszkodowanym w wyniku ostatnich gwałtownych zjawisk atmosferycznych wypłacono już prawie milion 600 tysięcy złotych. Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji poinformował, że oszacowano straty w prawie 2400 gospodarstwach.

Minister odpowiadał w Sejmie na pytania posłów SLD w sprawie pomocy osobom dotkniętym w ostatnich tygodniach skutkami gradobicia i lokalnych podtopień, w tym rolnikom, którzy utracili plony, a ich gospodarstwa nie były ubezpieczone.

Dla rolników, których gospodarstwa ucierpiały z powodu gradobicia i podtopień, dostępny jest kredyt preferencyjny zarówno obrotowy, jak i inwestycyjny. Michał Boni dodał, że nie otrzymał sygnałów, że są kłopoty z wypłatą tych kredytów.

Przypomniał, że jeżeli gospodarstwo ma ubezpieczone co najmniej 50 proc. upraw lub zwierząt, oprocentowanie kredytu wynosi 0,1 proc., w pozostałych przypadkach – 4,05 proc. O preferencyjny kredyt mogą ubiegać się gospodarstwa, w których straty są większe niż 30 proc. wartości średniej rocznej produkcji lub szkody w środkach trwałych oszacowane zostały na co najmniej 1050 zł.

Michał Boni przypomniał również, że rolnicy , poza otrzymaniem kredytu na preferencyjnych zasadach mogą też wystąpić do KRUS o zwolnienie z opłacania bieżących składek oraz o odroczenia płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy w opłatach czynszu dzierżawnego wnoszonego przez producentów rolnych.

Minister poinformował, że w Bisztynku, miejscowości, która najbardziej ucierpiała z powodu gradobicia, wypłacono już zasiłki celowe dla 136 osób w wysokości do 3 tysięcy złotych i dla 34 osób do 6 tysięcy.

W pobliskiej gminie Kolno 16 osób otrzymało zasiłki po 3 tysiące złotych. Tam woda podchodziła aż do okien, dlatego będzie wniosek o to, by te 16 gospodarstw otrzymało zasiłki w wysokości 6 tysięcy złotych.

Z informacji ministra wynika też, że rząd na wniosek wojewodów uruchomił zaliczki w wysokości miliona 580 tysięcy złotych. Dla województwa warmińsko – mazurskiego przeznaczono z tej kwoty 380 tysięcy złotych, dla dolnośląskiego- milion złotych. Na zasiłki socjalne i dla Straży Pożarnej przeznaczono 200 tysięcy złotych, m.in. na zakup plandek. Z pomocą Agencji Rezerw Materiałowych rozpoczęto budowę tymczasowego mostu w Jeleniej Górze na drodze krajowej nr 3. .

Minister administracji i cyfryzacji powiedział, że województwie dolnośląskim wypłacono już zasiłki celowe w wysokości miliona 40 tysięcy złotych. Po oszacowaniu strat wojewoda dolnośląski wystąpił zaś o dodatkowe 3 miliony 125 tysięcy złotych, a wojewoda warmińsko- mazurski- o 7 milionów 372 tysiące. .

Oszacowane są już straty w 2390 gospodarstwach rolnych województwa dolnośląskiego, gdzie były największe straty, podkarpackiego i świętokrzyskiego.

Minister Boni poinformował też, że minister edukacji dysponuje rezerwą na remonty szkół.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.