Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Opodatkowanie transportu osób

W Niemczech

Ze względu na położenie geograficzne, polscy podatnicy dość znaczną ilość usług transportowych świadczą na terytorium Niemiec. Znajomość niemieckich przepisów w zakresie opodatkowania przewozu osób na ich terytorium, może więc okazać się niezbędna.

Niemiecki fiskus nakłada na podatników obowiązek opodatkowania przewozu osób pojazdami przeznaczonymi dla więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą. Opodatkowane są zarówno przewozy regularne, jak i okazjonalne. Wyłączone z opodatkowania są:

  • przewozy osób na potrzeby własne,
  • bezpłatne przewozy,
  • przewóz, który nie jest dokonywany w ramach przedsiębiorstwa przewozowego.

O charakterze danej usługi świadczą stosowne dokumenty, chociaż ostateczną decyzję o kwalifikacji usługi podejmuje urzędnik służb celnych.

W Polsce, zasady opodatkowania okazjonalnego przewozu osób zostały określone w § 35 i § 36 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97, póz. 970 ze zm.). Podatnicy mający siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności, lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju – w myśl tego przepisu – są obowiązani do zapłaty w urzędzie celnym podatku z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług międzynarodowego przewozu drogowego, polegających na okazjonalnym przewozie osób autobusami zarejestrowanymi poza terytorium kraju.

Kwotę podatku ustala się od każdej z podróżujących osób jako iloczyn stawki 7% i kwoty 285 zł, w zaokrągleniu do pełnych złotych. Podatnik wykazuje kwotę podatku w deklaracji, którą składa w urzędzie celnym w dwóch egzemplarzach. Jeden egzemplarz deklaracji wraz z dowodem zapłaty podatku jest zwracany podatnikowi, który jest obowiązany zachować te dokumenty do momentu wyjazdu z terytorium kraju. Ustalona kwota podatku podlega wpłacie w urzędzie celnym, z chwilą wjazdu autobusu z pasażerami na terytorium kraju. Organ celny wpłaca pobrany podatek na rachunek urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę izby celnej, za okresy pięciodniowe, w terminie siedmiu dni po upływie każdego okresu.

Obowiązek ten nie dotyczy jedynie podatników świadczących usługi przewozu osób autobusami zarejestrowanymi na terytorium państw trzecich, które nie pobierają podatków lub opłat o podobnym charakterze od przewozów osób autobusami zarejestrowanymi na terytorium kraju.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.