Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Orzecznictwo: Non profit – OPP i 1%

Nieodpłatna statutowa działalność organizacji pożytku publicznego

Wyrok z dnia 22 marca 2006 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku I SA/Bk 346/05

Użyte przez ustawodawcę w art. 7 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych pojęcie „nieodpłatna statutowa działalność organizacji pożytku publicznego” winno być interpretowane z uwzględnieniem postanowień ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873 ze zm.). Za „nieodpłatną działalność pożytku publicznego” można uznać tylko taką sytuację, w której organizacja pożytku publicznego za świadczone przez siebie usługi nie pobiera jakiegokolwiek wynagrodzenia, a nie sytuację, gdy wynagrodzenie to nie odpowiada rzeczywistej wartości lub kosztów świadczenia. Pobieranie wynagrodzenia powoduje bowiem, że działalność pożytku publicznego staje się działalnością odpłatną (art. 8 ust. 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie), zaś pobieranie wynagrodzenia wyższego od tego, jakie wynika z kalkulacji bezpośrednich kosztów tej działalności – czyni z niej działalność gospodarczą (art. 9 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy).

Status OPP dla spółki akcyjnej

Uchwała z dnia 13 stycznia 2006 r. Sąd Najwyższy III CZP 122/05

Spółka akcyjna, prowadząca działalność społecznie użyteczną w sferze zadań publicznych określonych w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873) i niedziałająca w celu osiągnięcia zysku, może nabyć status organizacji pożytku publicznego.

Treśc statutu

Uchwała z dnia 11 maja 2005 r. Sąd Najwyższy III CZP 16/05

Stowarzyszenie ubiegające się o nadanie mu statusu organizacji pożytku publicznego powinno w treści statutu zamieścić postanowienia dotyczące zakazów, o których stanowi art. 20 pkt 7 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873).

Dowód wpłaty darowizny

Wyrok z dnia 18 grudnia 2007 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie III SA/Wa 1712/07

W roku podatkowym 2006 również w stosunku do darowizn, o których mowa w art. 55 ust. 7 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 29, poz. 154 ze zm.), warunkiem dokonania ich odliczenia od podstawy opodatkowania było udokumentowanie ich wysokości dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego.

Wolontariat

Uchwała Regionalna Izba Obrachunkowa 19/78/2004 Data: 2004.07.01

Rada Gminy nie ma podstaw prawnych do określania w formie uchwały organu stanowiącego procedur związanych z udzielaniem dotacji w przypadku prowadzenia działalności pożytku publicznego. Zgodnie z treścią art. 13 ust. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie ustalenia takie winny znaleźć się w ogłoszeniu o otwartym konkursie ofert umieszczonym w dzienniku o zasięgu lokalnym lub ogólnopolskim, BIP-ie oraz w siedzibie organizatora konkursu.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.