Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Parlament Rady Europy ostrzega przed oszczędzaniem

Zbyt duże oszczędności w czasach kryzysu są zagrożeniem dla zdobyczy socjalnych i praw człowieka – stwierdzili posłowie Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Zaapelowali do rządów o niewprowadzanie cięć w tych sektorach, które mają największy wpływ na poziom życia najbardziej zagrożonych grup społecznych.

Zdaniem posłów, Zgromadzenie Parlamentarne powinno dać wyraźny sygnał rządom 47 państw członkowskich, by zrewidowały swoje działania i nie oszczędzały kosztem emerytur, ochrony zdrowia, polityki rodzinnej i nauczania. Większość uważa, że polityka państwa powinna zmierzać w kierunku opodatkowania najwyższych zarobków, skuteczniej zwalczać przestępstwa podatkowe, zatrudnianie na czarno oraz ekonomiczne podziemie. Zgromadzenie uważa, iż należy – poprzez odpowiednie przepisy – skutecznie przeciwstawić się rajom podatkowym, do których wypływają pieniądze.

Zdaniem posłów, rządy są zobowiązane wprowadzić program, który równolegle do oszczędności, zapewni stworzenie nowych miejsc pracy, szczególnie dla ludzi młodych, najbardziej dotkniętych kryzysem. O tym, że można wprowadzić takie rozwiązania, przekonał posłów Steingrimur Sigfusson, minister finansów Islandii, jednego z pierwszych krajów, które padły ofiarą kryzysu finansowego.

Przyjęte w tej sprawie rozwiązania antykryzysowe nie dotknęły, jak podkreślił, najwrażliwszej części społeczeństwa. W tym roku gospodarka Islandii wzrośnie o blisko 3 procent. 

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.