Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

PiS chce nowej ustawy łączącej podatki PIT i CIT

Uproszenie podatków, pomoc dla rodzin, przyspieszenie budownictwa mieszkaniowego, walka z bezrobociem na prowincji i ulżenie emerytom i rencistom. To plany Prawa i Sprawiedliwości przedstawione przez Jarosława Kaczyńskiego.

PiS chce przyjęcia nowej ustawy łączącej podatki PIT i CIT oraz nowej ustawy o VAT. Partia postuluje precyzyjne określenie kosztów pracy, zmniejszenie ryzyka wynikającego z możliwej różnej interpretacji przepisów. Partia Jarosława Kaczyńskiego zapowiada zatrzymanie wzrostu VAT-u z jednoczesną rejestracją wszystkich podmiotów prowadzących działalności. Ma to doprowadzić do płacenia podatków przez podmioty zagraniczne, które obecnie tego unikają. Hipermarkety miałyby płacić podatek obrotowy. To ostatnie rozwiązanie może być wprowadzone tylko przejściowo.

Prawo i Sprawiedliwość postuluje przyjęcie 10-letniego planu walki z bezrobociem. W tym czasie w miastach poniżej 50 tysięcy mieszkańców, na wsi i w gminach zagrożonych ma powstać 1 milion 200 tysięcy miejsc pracy. Pomóc w tym mają system stypendiów, zwolnienia podatkowe i dopłaty. Środki na pomoc w walce z bezrobociem mają pochodzić z likwidacji niepotrzebnych szkoleń oraz z likwidacji niektórych zwolnień podatkowych.

Jarosław Kaczyński przedstawił też plany swojej partii dotyczącej budownictwa mieszkaniowego. PiS chce, by powstał program mieszkaniowy w postaci ustawy, której realizacja byłaby weryfikowana corocznie. Ma też powstać fundusz mieszkaniowy, który dzięki niewielkim wpływom ze strony państwa w postaci połowy podatków od budownictwa mieszkaniowego zwiększałby bezpieczeństwo lokat. Partia Jarosława Kaczyńskiego chce też powołania kas mieszkaniowych. Osoby odkładające w nich przez wiele lat na mieszkanie mogłyby liczyć na premię od państwa.

PiS zamierza pomóc rodzinom wielodzietnym. Proponuje, by za każde kolejne dziecko w rodzinie, stawka odliczeniowa rosła o 50 procent. Odliczenia byłyby możliwe też od składek, co pozwoliłoby skorzystać z pomocy także najbiedniejszym rodzinom. Odliczenia byłyby liczone od dnia poczęcia dziecka, a nie od dnia urodzenia jak obecnie. Proponowana jest także ulga na podręczniki. PiS chce też, by opłacane były składki w czasie urlopów wychowawczych matek, które rezygnują z pracy, by wychować dzieci. Kolejny pomysł to wprowadzenie bonu rodzinnego dla biedniejszych rodzin, które uzyskają w ten sposób do 300 złotych pomocy na przedszkola i żłobki. Ostatni element polityki prorodzinnej PiS-u to karta praw rodziny wielodzietnej, czyli przywilej darmowego korzystania z placówek sportowych i kulturalnych.

Prawo i Sprawiedliwość zapowiada powrót do dotychczasowego wieku emerytalnego – 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Emerytura w tym wieku byłaby prawem, a nie obowiązkiem. Partia deklaruje zwolnienie z podatku pierwszego tysiąca złotych rent i emerytur. Polacy mogliby też wybierać czy chcą odprowadzać składki emerytalne do ZUS-u czy do OFE.

W dziedzinie edukacji PiS postuluje likwidacje gimnazjów. Z matury mają zniknąć testy, a sprawdzana ma być rzeczywista wiedza. Do szkół mają wrócić gabinety lekarskie. PiS chce, by nauczycielom przyznano status pracownika państwowego, zapowiada też wprowadzenie ustawy, która gwarantowałaby, że język polski, historia i religia byłyby obecne w każdej szkole w pełnym wymiarze godzin. PiS postuluje także ograniczenie liczby dostępnych podręczników. Do każdego przedmiotu mogłyby być 3 podręczniki, a szkoła wybierałaby jeden. Partia chce też, by kuratorzy mogli blokować likwidację szkół.

PiS zamierza też walczyć o równe dopłaty dla rolników, tworzenie spółdzielni rolniczych w celu integracji produkcji. Postuluje również zatrzymanie likwidacji placówek kulturalnych, zaostrzenie kar za korupcję, nadużycia oraz pobicie ze skutkiem śmiertelnym oraz zamierza wprowadzić konfiskatę mienia za przestępstwa gospodarcze.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/kl/K.P.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.