Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

PiS chce ulg dla przedsiębiorców inwestujących w firmę. Dziś projekt ustawy w Sejmie

PiS chce zmian w ustawie o podatku dochodowym, a właściwie – zupełnie nowej ustawy. W Sejmie rozpatrywany będzie dziś projekt, który wprowadza m.in. pewne ulgi dla przedsiębiorców. Chodzi głównie o wyłączenie z podstawy opodatkowania dochodów przeznaczonych na firmowe inwestycje.

– Na pewno jest to propozycja warta rozważenia i porównania z tym, co się dzieje obecnie. Myślę, że w tej propozycji autor stara się zamienić dotychczasową procedurę cząstkowej amortyzacji inwestycji na jednorazowe zamortyzowanie z pewnymi ograniczeniami – ocenia Witold Michałek.

Podobny pomysł Prawo i Sprawiedliwość sygnalizowało w czasie kampanii wyborczej. Chodzi o to, by przedsiębiorcy mogli wyłączyć z podstawy opodatkowania wydatki na firmowe inwestycje. Z takiej możliwości mogliby skorzystać dopiero na etapie rozliczenia rocznego. Poza tym jest ona obwarowana kilkoma warunkami. Przede wszystkim przedsiębiorca nie może mieć zaległości podatkowych, a wydatki inwestycyjne nie mogą przekraczać połowy dochodów firmy (w pierwszym roku obowiązywania ustawy 20 proc. dochodów).

Zdaniem Witolda Michałka, propozycja PiS raczej nie będzie przełomowa, szczególnie że wyłączono z niej pewne grupy podatników.

– Jeżeli odcina się wszystkie te przedsiębiorstwa, które mają ryczałt, które są na podatku 19-procentowym, to oznacza, że dla tych mniejszych przedsiębiorstw będzie to niedostępne, a one najbardziej potrzebują tego rodzaju zmian w systemie podatkowym – podkreśla ekspert BCC.

Dzisiejsze regulacje dotyczące stawek amortyzacji nie są przez przedsiębiorców oceniane pozytywnie.

– Regulacjom zarzuca się przede wszystkim to, że stawki amortyzacyjne są zbyt niskie. To znaczy, że w zbyt długim okresie rozkłada się koszt z danej inwestycji zakupu od danego środka inwestycyjnego. Jeżeli to dałoby się zmienić, byłaby to inna droga do osiągnięcia tego samego rezultatu – uważa Witold Michałek.

I podkreśla, że ocena proponowanych zmian zależy od jej skali.

– Jeżeli by się zmieniło parę procent rocznie, to już by była znaczna poprawa dla inwestorów – dodaje ekspert BCC.

W projekcie posłów PiS znalazła się również propozycja zmiany ulgi na nowe technologie. Taka ulga funkcjonuje od kilku lat, ale korzysta z niej niewielu przedsiębiorców. Zgodnie z nowym projektem firma mogłaby odliczyć nie 50 proc. jak jest teraz, ale 75 proc. kwoty wydanej na zakup nowych technologii. Z drugiej strony wydłuża jedna z 3 do 5 lat czas, w którym ulgę można stracić, np. za udostępnienie praw do niej innym podmiotom.

Głównym założeniem PiS-owskiej propozycji jest jednak połączenie wszystkich ustaw podatkowych w jeden dokument, uwzględniający zarówno przepisy o podatku od osób fizycznych i podatku od osób prawnych. W odrębnym akcie prawnym miałyby się znaleźć regulacje dla podatników rozliczających się ryczałtowo lub przy pomocy karty podatkowej.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.