Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Po spełnieniu jakich warunków można handlować paliwami?

Mój brat myśli o rozpoczęciu działalności gospodarczej. Chodzi o obwoźną sprzedaż paliwa – tylko ON (diesel). Planuje magazynowanie na początku oleju u siebie, zakup zbiornika, dystrybutora i samochodu do rozwożenia paliwa. W początkowej fazie zamierza sprzedawać paliwo rolnikom i firmą transportowym. Znalazł już ponad setkę potencjalnych klientów. Proszę napisać krok po kroku, co trzeba zrobić, do jakich urzędów się udać, aby rozpocząć taką działalność.

Sprzedaż paliwa niezależnie od formy (stacja benzynowa, handel obwoźny) wymaga uzyskania koncesji. Wnioski w tej sprawie należy złożyć w Urzędzie Regulacji Energetyki. Koncesja na obrót paliwami jest wydawana w formie decyzji administracyjnej przez prezesa URE. Wnioski koncesyjne składa się do właściwego oddziału terenowego URE.

Od 31 marca 2009 r. osoba fizyczna rozpoczynająca działalność gospodarczą składa jeden zintegrowany wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej tylko w urzędzie gminy. Wzór wniosku określony w rozporządzeniu Rady Ministrów dostępny jest w Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów dostępnym w Internecie na stronie www.crd.gov.pl. Natomiast formularz elektroniczny umożliwiający składanie wniosku w formie elektronicznej zamieszczony jest na platformie ePUAP, dostępnej w Internecie pod adresem www.epuap.gov.pl. Dostępny jest także za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa Gospodarki www.mg.gov.pl oraz strony internetowej urzędu każdej gminy.

Zgodnie z ustawą – Prawo działalności gospodarczej, wniosek może wpłynąć do urzędu gminy następującymi drogami:

  • jako formularz papierowy przyniesiony przez samego przedsiębiorcę albo jego pełnomocnika,
  • jako formularz papierowy, przesłany listem poleconym, z notarialnym potwierdzeniem własnoręczności podpisu wnioskodawcy,
  • elektronicznie przesłany za pomocą formularza dostępnego na stronie internetowej urzędu gminy niepodpisany elektronicznie,
  • elektronicznie przesłany za pomocą formularza dostępnego na stronie internetowej urzędu gminy podpisany elektronicznie.


Postępowanie z wnioskiem w organie ewidencyjnym

Należy pamiętać, że przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą już w dniu złożenia wniosku, z wyjątkiem złożenia wniosku w wersji elektronicznej bez podpisu elektronicznego. Z rozpoczęciem działalności gospodarczej nie trzeba bowiem czekać na rejestrację i otrzymanie wypisu z rejestru (poza działalnością określonego rodzaju, tj. podlegającej reglamentacji). Dlatego procedura przyjęcia wniosku i wpisu powinna być bardzo szybka. Ustawa nie przewiduje dla gmin terminu na dokonanie wpisu. Przewiduje jednak niezwłoczne wydanie przedsiębiorcy zaświadczenia o wpisie w ewidencji.

Wniosek w formie papierowej powinien być wypełniony wyraźnie, literami drukowanymi i bez skreśleń bowiem wniosku z poprawkami nie przyjmą naczelnicy urzędów skarbowych i jednostki terenowe ZUS. W przypadku pomyłki nie ma jednak bezwzględnego wymogu wypełniania wniosku od nowa. Jeżeli wnioskodawca się pomylił, powinien wypełnić dodatkowy dokument EDG-POPR, w którym wskaże rodzaj formularza, numer rubryki wraz z polem oraz nową, poprawną treść tego pola. Dokument EDG-POPR podpisuje zarówno składający, jak i organ ewidencyjny. Kopię dokumentu EDGPOPR organ ewidencyjny przekazuje pozostałym urzędom wraz z kopią wniosku.

Zakres danych ewidencyjnych jest określony w art. 7b ust. 2 oraz art. 7ba ust. 1 ustawy -rnPrawo działalności gospodarczej i obejmuje:

  • oznaczenie przedsiębiorcy,
  • numer PESEL, o ile taki posiada,
  • numer NIP,
  • oznaczenie miejsca zamieszkania i adresu przedsiębiorcy, a jeżeli stale wykonuje działalność poza miejscem zamieszkania – również wskazanie tego miejsca i adresu zakładu głównego, oddziału lub innego miejsca,
  • określenie przedmiotu wykonywanej działalności gospodarczej zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD2007),
  • wskazanie daty rozpoczęcia działalności gospodarczej,
  • numer telefonu kontaktowego i adres poczty elektronicznej, o ile przedsiębiorca posiada,
  • informacje o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej oraz o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej.

Więcej na stronie internetowej www.ure.gov.pl

Podstawa prawna:

  • Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1807 ze zm.)
  • Ustawa – Prawo energetyczne (Dz.U. z 1997 r. Nr 54, poz. 348 ze zm.)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Witas85 24 sty 2021 (09:58)

Bardzo ciekawy artykuł. Sądzę, że najważniejsze jest uzyskanie koncesji. My od dłuższego czasu współpracujemy z firmą: www.mega-gliwice.pl. Dostarczają nam wysokiej jakości paliwa ciekłe. Dysponują nowoczesnym parkiem maszynowym, doświadczoną kadrą pracowniczą oraz przejrzystą ofertą.