Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Podróże służbowe w 2006 roku

Przykład
Centrala firmy znajduje się w Katowicach. Zatrudnieni w niej przedstawiciele handlowi spotykają się w niej tylko raz w tygodniu. Resztę czasu pracy zajmują im wizyty u kontrahentów w całej Polsce. Czy w takim przypadku ich wyjazdy będą miały charakter podróży służbowych?

W tym przypadku ich wyjazdy są traktowane jako podróże służbowe. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku osób zatrudnionych na stanowisku kierowcy. Jeżeli w umowie o pracę jako obszar ich pracy wskazano np. jedno czy dwa województwa – poruszanie się po tym terenie nie będzie podróżą służbową. Natomiast gdy kierowca będzie wykonywał pracę w różnorodnych miejscach uzależnionych każdorazowo od zapotrzebowania pracodawcy, np. przewoził towar po całej Europie – w jego umowie będzie zamieszczone jedynie miejsce otrzymywania poleceń służbowych, a każdy wyjazd będzie traktowany jak delegacja.

Czy wiesz, że…

W wyroku z 11 kwietnia 2001 r. (I PKN 350/00; OSNP z 2003 r. nr 2, poz. 36) SN wskazał, że „nie jest podróżą służbową stałe wykonywanie zadań w różnych miejscowościach i terminach, w których wyboru dokonuje każdorazowo sam pracownik w ramach uzgodnionego rodzaju pracy”. Zdaniem SN nie będzie podróżą służbową wykonywanie zadań w wybranych autonomicznie przez pracownika czasie i miejscu, w ramach wcześniej uzgodnionego rodzaju pracy.

Konkluzja

Brak w umowie o pracę zapisu dotyczącego miejsca wykonywania pracy nie powoduje automatycznie nieważności całej umowy. W takim przypadku stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 454 k.c., w razie nieokreślenia miejsca spełnienia zobowiązania, które ma związek z przedsiębiorstwem dłużnika lub wierzyciela, o miejscu spełnienia świadczenia rozstrzyga siedziba przedsiębiorstwa. W takim przypadku miejscem wykonywania pracy będzie więc siedziba pracodawcy.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.