Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Pomoc publiczna na restrukturyzację należności publicznoprawnych

Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą starać się o pomoc publiczną na restrukturyzację należności publicznoprawnych, muszą jednak spełnić wiele warunków jakie przed nimi stawia rząd. Raport odpowiada na fundamentalne pytanie: Kto i na jakich warunkach może skorzystać z pomocy?

Kto może liczyć na pomoc?

Rozporządzenie Rady Ministrów wprowadziło wiele warunków, które mali i średni przedsiębiorcy muszą spełnić, aby otrzymać pomoc publiczną na restrukturyzację niektórych należności publicznoprawnych.

Pomoc restrukturyzacyjna dotyczy przede wszystkim przedsiębiorców w celu realizacji procesu restrukturyzacji ich zakładów pracy. Pomoc na restrukturyzację ograniczona jest do minimum finansowego niezbędnego dla danego przedsiębiorcy, aby przywrócić mu ponownie zdolność do konkurowania i rozwijania firmy.

Pomoc na restrukturyzację niektórych należności publicznoprawnych może być udzielona małemu i średniemu przedsiębiorcy, znajdującemu się w trudnej sytuacji ekonomicznej, jeżeli przedsiębiorca:

  • jest spółką, w której odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki jest ograniczona, a strata spółki przewyższa połowę kapitału zakładowego, w tym strata wykazana przez spółkę za okres poprzednich 12 miesięcy przewyższa jedną czwartą tego kapitału,
  • jest spółką, w której przynajmniej niektórzy wspólnicy w sposób nieograniczony odpowiadają za zobowiązania spółki, strata przewyższa połowę jej kapitału według ksiąg spółki, w tym strata wykazana przez spółkę za okres poprzednich 12 miesięcy przewyższa 1/4 tego kapitału,
  • niezależnie od formy prawnej przedsiębiorstwa, spełnia ono kryteria kwalifikujące je do objęcia postępowaniem upadłościowym.

O pomoc publiczną na restrukturyzację należności publicznoprawnych mogą starać się mali i średni przedsiębiorcy, o ile:

  • nie należą do żadnej grupy kapitałowej, czyli do takiej grupy przedsiębiorców, którzy nie spełniają kryteriów określonych w załączniku I do rozporządzenia Komisji (WE) nr 70/2001 z dnia 12 stycznia 2001 r. ;
  • nie są przejmowani przez grupę kapitałową, z wyjątkiem sytuacji, gdy mały i średni przedsiębiorca wykaże, że jego trudna sytuacja ekonomiczna ma charakter wewnętrzny, nie jest natomiast wynikiem nieuzasadnionego podziału kosztów w ramach grupy kapitałowej i nie może zostać przezwyciężona przez samą grupę.

Beneficjentami pomocy publicznej mogą być również mali i średni przedsiębiorcy, którzy nie prowadzą działalności na rynku, na którym występuje lub może występować długoterminowa strukturalna nadprodukcja, oceniana według kryteriów określonych w przepisach prawa Unii Europejskiej dotyczących udzielania pomocy publicznej na restrukturyzację należności publicznoprawnych.

Przykład 1

Średniej wielkości firma komputerowa należąca do grupy informatycznej, działająca na runku polskim zbyła w zeszłym roku aktywa na rzecz firmy działającej na tym samym rynku. Firma zbywająca aktywa wykorzystała w zeszłym roku przysługujące jej prawo do skorzystania z pomocy publicznej na restrukturyzację należności publicznoprawnych? Czy w związku ze zbyciem aktywów i raz już wykorzystanej pomocy ze środków publicznych, może ona w dalszym ciągu liczyć na pomoc restrukturyzacyjną należności publicznoprawnych?

Nie. W przypadku otrzymania pomoc na ratowanie przedsiębiorstwa lub restrukturyzację (bez względu na fakt zbycia swoich aktywów), dalsza pomoc na restrukturyzację należności publicznoprawnych może być udzielona dopiero po upływie 10 lat, licząc od daty otrzymania pomocy ze środków na restrukturyzację.

Czy wiesz, że…?

Pomoc na restrukturyzację należności może być udzielona, jeżeli:

  • mały i średni przedsiębiorca nie otrzymał pomocy na ratowanie lub restrukturyzację,
  • upłynęło co najmniej 10 lat od daty przyznania małemu i średniemu przedsiębiorcy pomocy na ratowanie przedsiębiorstwa,
  • upłynął okres restrukturyzacji przewidziany w poprzednim planie restrukturyzacji na który przedsiębiorca otrzymał pomoc publiczną , lub
  • zaprzestał on realizacji poprzedniego planu restrukturyzacji.

Przy czym pomocą restrukturyzacyjną nazywamy ograniczone w czasie wsparcie finansowe udzielane przedsiębiorcy w celu umożliwienia prowadzenia działalności gospodarczej przez czas niezbędny do dokonania koniecznych analiz oraz opracowania planu restrukturyzacji albo likwidacji działalności.

Przykład 2

Mały przedsiębiorca, skupiony w większej grupie kapitałowej wzajemnie się wspierającej, zwraca się z podaniem o udzielenie mu pomocy publicznej na restrukturyzację. Warto przy tym nadmienić, że przedsiębiorca wcześniej nie otrzymał pomocy restrukturyzacyjnej przydzielonej całej grupie przedsiębiorców, w której działa, a pomoc dla grupy nastąpiła z końcem zeszłego roku. Czy w związku z tym ma on realne szanse, aby taką pomoc otrzymać?

Niestety nie. Przedsiębiorca działając w większej grupie kapitałowej, nie może samodzielnie liczyć na pomoc ze środków publicznoprawnych, gdyż po pierwsze działa w całej grupie kapitałowej, a po drugie grupa ta otrzymała już środki z pomocy publicznej na restrukturyzację.

W przypadku gdy przedsiębiorca należący do grupy kapitałowej otrzymał pomoc na ratowanie lub restrukturyzację przewidziany planem dla całej grupy kapitałowej, inny członkowie tej grupy mogą otrzymać taką pomoc, dopiero po upływie 10 lat, od chwili otrzymania pomocy restrukturyzacyjnej przewidzianej dla całej grupy.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.