Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Pracownicy – Umowa o pracę

BHP

Pracodawca, który zamierza zatrudniać pracowników ma obowiązek, w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności powiadomić na piśmie właściwego okręgowego inspektora pracy i właściwego państwowego inspektora sanitarnego o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności.

Wśród podstawowych zadań ciążących na każdym pracodawcy znajduje się dbałość o życie i zdrowie swoich pracowników. Wszystko to odbywa się poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, a także ochronę zdrowia swoich podwładnych. Prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy wynika nie tylko z przepisów kodeksu pracy, lecz uznane jest także za jedno z podstawowych praw obywatelskich (art. 66 ust.1 Konstytucji).

Akta osobowe

Każdy pracodawca, który zatrudnia pracownika jest zobowiązany do prowadzenia kompletnej dokumentacji osobowej pracownika. Jest to obowiązek konieczny do przestrzegania nawet wówczas, gdy pracodawca zatrudnia tylko jednego pracownika.

Rozwiązanie umowy

Każdy pracodawca przed ustaniem stosunku pracy musi zadbać o dopełnienie szeregu czynności na rzecz odchodzącego pracownika.

Pracownik odchodzi

Każdy pracodawca przed ustaniem stosunku pracy musi zadbać o dopełnienie szeregu czynności na rzecz odchodzącego pracownika.

Charakterystyka

Stosunek pracy jest stosunkiem prawnym, jaki nawiązuje się pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Zgodnie z art. 22§ 1 przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania określonego rodzaju pracy na rzecz pracodawcy natomiast pracodawca do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.

Ustawodawca w Kodeksie Pracy wyznacza następujące rodzaje umów o pracę:

  • umowa o pracę na czas nieokreślony
  • umowa o pracę na czas określony
  • umowa na czas wykonania określonej pracy
  • umowa na okres próbny (nie przekraczająca 3 miesięcy)
  • umowa na zastępstwo

Rekrutacja

Rekrutacja jest procesem poprzedzającym nawiązanie stosunku pracy, którego głównym celem jest zebranie jak największej liczby kandydatów, a następnie w drodze selekcji wybranie kandydata najbardziej odpowiedniego na dane stanowisko. Na proces ten składa się szereg czynności m.in. sprawdzanie kandydata poprzez rozmowę kwalifikacyjną, testy, a także zbieranie danych osobowych o ubiegającym się o zatrudnienie pracowniku.

Zawarcie umowy

Nawiązanie stosunku pracy, ustalenie warunków jej świadczenia oraz wypłaty wynagrodzenia, bez względu na podstawę prawną tego stosunku, zawsze wymaga zgodnego oświadczenia woli pracodawcy i pracownika. Jego skutkiem jest zawarcie przez strony umowy o pracę i tym samym ostateczne nawiązanie stosunku pracy.

Regulaminy

Regulamin pracy jest aktem wewnątrzzakładowym. Zgodnie z art. 104§1 ustala on organizację i porządek w miejscu pracy, a także prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników wynikające ze stosunku pracy. Treść regulaminu pracy można podzielić na następujące części:

  1. regulująca porządek wewnętrzny i organizację w miejscu pracy,
  2. określająca wzajemne zobowiązania stron (pracownika i pracodawcy) dotyczące porządku i organizacji pracy,
  3. informująca o odpowiedzialności porządkowej pracowników.

Telepraca

Telepraca jest formą organizacji pracy przedsiębiorstw. Jej cechą charakterystyczną jest to, że wykonywane przez pracownika zadania odbywają się poza siedzibą przedsiębiorcy z wykorzystaniem środków elektronicznych tj. telefon, czy komputer. W telepracy liczy się przede wszystkim solidność, efektywność i terminowość wykonywanych zadań.

Badania lekarskie

Jednym z obowiązków każdego pracodawcy jest dbałość o życie i zdrowie pracowników. Obowiązek ten wynika z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, które muszą być bezwzględnie przestrzegane przez obydwie strony stosunku pracy w zakładzie pracy. Pracodawca zapewniając bezpieczne i higieniczne warunki pracy, musi mieć również na uwadze ochronę życia i zdrowia swoich podwładnych. Ochrona ta odbywa się poprzez stosowanie obowiązkowych badań lekarskich, jakim muszą być poddani wszyscy zatrudnieni pracownicy.

ZUS i podatki

W związku z zawarciem umowy o pracę płatnik składek (pracodawca) ma obowiązek dokonać zgłoszenia osoby zatrudnionej. Ma również obowiązek obliczać, potrącać z dochodów ubezpieczonych, rozliczać oraz opłacać należne składki za każdy miesiąc kalendarzowy.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.